Nakazených v domovoch dôchodcov pribúda, očkovanie mešká. Niekde už nemá klientov kto ošetrovať

ufo.mp4
Zdroj: TASR/AP

Kritická situácia sa v posledných týždňoch vyskytla vo viacerých zariadeniach sociálnych služieb.

Nárast nakazených klientov a personálu, výpadok lekárov a meškajúce očkovanie. Vo viacerých zariadeniach pre seniorov sa zhoršuje situácia v súvislosti s koronavírusom. V niektorých už nemá starkých kto ošetrovať. Ministerstvá posielajú do domovov intervenčné tímy.

Napríklad v zariadení pre seniorov v Prievidzi testy odhalili desiatky pozitívnych. Dokopy 80 ľudí a z toho 66 klientov.

Viac sa dozviete v článku: Ďalší domov pre seniorov hlási mnoho nakazených. Sú medzi nimi aj zaočkovaní prvou dávkou

Kritická situácia sa v posledných týždňoch vyskytla vo viacerých zariadeniach sociálnych služieb. V domove seniorov v bratislavskej Devínskej Novej Vsi sa dokázali nákaze vyhýbať celý rok. No odteraz sú tiež v karanténe. Príbuzných poprosili, aby si starkého či starkú zobrali domov, ak môžu.

„Pozitívnych je 10 klientov a zamestnancov päť. Máme nedostatok personálu najmä na ošetrovateľskom úseku. Ak by nám bol niekto ochotný pomôcť, opatrovatelia, medici, určite by sme prijali jedného, dvoch ľudí počas tohto týždňa, ktorý bude nasledovať,“ uviedla Zuzana Horáčiková, riaditeľka Domu sociálnych služieb Senecio.


Do niektorých domovov, ktoré sú v karanténe, už odmietajú zazmluvnení lekári aj chodiť a klientov vyšetrujú len po telefóne. Zariadenia, ktoré sú v núdzovom režime v podobnom postavení ako nemocnice, chcú väčšiu iniciatívu od samospráv, aby im pomohli náročné obdobie prežiť.

Ministerstvá zdravotníctva a práce zriadili zásahové tímy, ktoré priamo na mieste riešia problémy v jednotlivých DSS-kách. Okrem lekárov je v nich napríklad aj psychológ, keďže mnohí starkí sú v izolácii už prakticky rok bez možnosti stretnúť sa so svojimi blízkymi.

Situácia v zariadeniach sa zrejme výraznejšie zlepší až po očkovaní, ktoré však zatiaľ viazlo. Po minulotýždňovej kritike domovy hovoria, že veci sa konečne pohli.

Od vypuknutia pandémie podľahlo u nás COVID-u v domovoch dôchodcov 550 ľudí. Podľa ministra práce Krajniaka je to v prepočte na obyvateľov napríklad oproti Slovinsku osemnásobne menej.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.