BioNTech navýši výrobu vakcín o viac ako 50 percent. V pláne sú až dve miliardy dávok

Ruska preplávala Bajkalské jazero popod zamrznutým ľadom
Zdroj: AP Photo/Ronald Zak

Konzorcium Pfizer/BioNTech navýši dodávku vakcín, aby zabezpečilo dodržanie zmluvných záväzkov s EÚ v prvom štvrťroku 2021.

Nemecká farmaceutická firma BioNTech plánuje v roku 2021 navýšiť výrobu vakcín proti novému koronavírusu až o viac než 50 percent. Oproti pôvodne plánovanému množstvu 1,3 miliardy dávok chce spoločnosť vyrobiť až dve miliardy, informovala agentúra DPA.

„Sme na dobrej ceste rozšíriť naše výrobné kapacity," ohlásila v pondelok spoločnosť BionTech so sídlom v meste Mainz. Uviedla tiež, že ukončila potrebné úpravy vo svojom výrobnom závode v meste Puurs v Belgicku, takže je pripravená dodať Európskej únii sľúbené množstvo vakcíny, ktorú vyvinula spoločne s americkou firmou Pfizer.

Konzorcium Pfizer/BioNTech navýši dodávku vakcín, aby zabezpečilo dodržanie zmluvných záväzkov s EÚ v prvom štvrťroku 2021. V druhom štvrťroku chcú následne distribuovať do 75 miliónov dávok vakcíny.

Nemecko zasiahla vlna kritiky v súvislosti s pomalým začiatkom očkovacej kampane. Kancelárka Angela Merkelová však v pondelok po videokonferencii s predstaviteľmi nemeckých spolkových krajín, predstaviteľmi EÚ a zástupcami výrobcov vakcín odhadla, že do konca leta by mohol byť zaočkovaný každý nemecký občan, ktorý o to prejaví záujem.

Sedemdesiattri miliónov dospelých obyvateľov Nemecka by podľa Merkelovej mohlo vakcínu dostať do 21. septembra, a to aj v prípade, že by dovtedy neboli schválené ďalšie vakcíny, teda okrem už schválených od spoločností BioNTech/Pfizer, Moderna a AstraZeneca.

BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.