Odborníci s Krajčího návrhom na prísnejší lockdown nesúhlasia. Toto je hlavný dôvod

Čo nás čaká v roku 2021?
Zdroj: TASR -Jakub Kotian

Minister zdravotníctva uviedol, že súčasný lockdown v boji s Covidom nezaberá.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí v pondelok (1. 2.) informoval, že situácia ohľadom koronavírusu je na Slovensku veľmi zlá, súčasný lockdown nezaberá , a tak sú v hre ďalšie sprísnené opatrenia.

Lekári z nemocníc aj dátoví analytici však upozorňujú na niečo celkom iné. Počet pacientov v nemocniciach neklesá medzi inými aj preto, že tam zostávajú ležať dlhšie ako pred mesiacom .

Navyše, lockdown podľa nich funguje a prináša aj výsledky, no oproti iným krajinám ho máme zavedený krátko.

„Lockdown priniesol výsledky, vidíme to aj v nemocniciach, nie je taký prudký nárast ako sme to videli na začiatku januára, takže všetky obmedzenia, ktoré ľudia zažili a doteraz dodržiavajú, naozaj malo účinok a veľmi nám pomohlo v nemocniciach," uviedol Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia.

Podobne vidí úspech lockdownu aj dátový analytik. Vysvetľuje, že v porovnaní s ostatnými krajinami, ktoré sa uzavreli v novembri alebo v decembri, sme my začali s uzáverou až začiatkom januára a za sebou teda máme len štyri týždne.

„Holandsko, Belgicko, Rakúsko, nakoniec aj Maďarsko, áno, Čechov nechajme bokom, tí si idú vlastnú ligu, tak všetci zaviedli lockdowny skôr, vyštartovali skutočne skôr, my sme zatiaľ zmrzli na štarte. Spustili sme ho od 4. januára a teraz máme pocit, že mali by sme ich dobehnúť, mali by sme byť tam, kde sú oni. No nie sme tam, pretože musíme byť trpezliví," vysvetľuje Ivan Bošňák, analytik Dáta bez pátosu.

Počet hospitalizovaných výrazne nestúpa

Pred mesiacom bol na nemocnice obrovský tlak, každému pacientovi hľadali lôžko, pribúdali ich desiatky denne, a tak domov posielali niektorých pacientov skôr, než bolo treba.

Kým počet hospitalizovaných ľudí v nemocniciach nám teda výrazne už, našťastie, nestúpa, analytik upozornil ešte na jedno číslo, ktoré by nás malo zaujímať, a to počet úmrtí. V januári totiž na Slovensku na covid zomrelo viac ľudí, než počas celého roka 2020.

„Poviem relatívne optimistickú správu, že úmrtia nám už veľmi nerastú, stále sú okolo 100, ale už nie sú 150," hovorí Bošňák.

Čítajte viac: Počet hospitalizovaných neklesá aj preto, lebo pacientov môžu nechať v nemocniciach dlhšie

Zdôrazňuje tiež to, že nepribúda nárazovito ani počet pacientov vo vážnom stave. Najviac sme mali na pľúcnu ventiláciu naraz pripojených 330 ľudí. „Nešlo to na 400, išlo to dole na 310, 313, takže je to nižšie ako to bolo. Tak môžeme povedať minimálne, že sa to stabilizovalo,“ tvrdí.

„Keďže my máme lockdown, ktorý veľa ľudí síce dodržuje, ale množstvo ľudí to porušuje a nekontroluje sa to, tak nevieme ľahko vyrátať ten deň, kedy by mal výrazne klesať počet pacientov v nemocniciach, hoci ten počet prijatých už nie je taký vysoký,“ hovorí Visolajský. Bošňák dodáva, že musíme byť trpezliví a lockdown určite zaberá. 

Téme sa venovala Ľubica Janíková:

Mikas: Ak by ľudia opatrenia dodržiavali, nemusíme sprísňovať

V súvislosti s prípadným sprísňovaním opatrení a so slovami Mareka Krajčího premiér Igor Matovič v pondelok uviedol, že ak by ľudia dodržiavali súčasné opatrenia, „mohli sme mať otvorené všetko“.

Aj hlavný hygienik Ján Mikas si myslí, že súčasné protipandemické opatrenia sú dostatočne striktné. Skôr ako ich ďalšie sprísňovanie je podľa neho potrebné rešpektovať opatrenia, rovnako tak ich dodržiavanie dôslednejšie kontrolovať.

„Rozumiem tomu, že ľudia sú už unavení a frustrovaní, aj tie očakávania smerom k uvoľňovaniu opatrení boli v súvislosti s testovaním väčšie, situácia je však naďalej vážna,“ upozornil Mikas, poukazujúc najmä na neklesajúci počet hospitalizovaných v nemocniciach a tých, ktorí sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Predpokladá, že práve vymáhanie dodržiavania opatrení, prípadne aj prísnejšia penalizácia priestupkov, bude témou na rokovaní. Očakáva, že sa bude hovoriť aj o prezentovanej forme sprísnenia zákazu vychádzania SMS priepustkami.

„Nepoznám detaily, budeme sa o tom baviť, no stále si myslím, že ak by sa dodržiavali súčasné opatrenia, nebolo by potrebné sprísňovanie,“ dodal hlavný hygienik.

BRATISLAVA/TV Markíza, TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Covid-19

Dôležité udalosti