Britský variant koronavírusu opäť zmutoval. Vedci hovoria o znepokojujúcich zmenách

app-voyo.jpg
Zdroj: shutterstock/Polina Tomtosova

Dobrou správou je, že zatiaľ našli iba niekoľko vzoriek britského variantu obsahujúceho mutáciu E484K.

Britský variant koronavírusu, ktorý prvýkrát zachytili v grófstve Kent, prechádza znepokojujúcimi genetickými zmenami. Laboratórne testy vzoriek odhalili mutáciu s označením E484K, ktorú už sme mohli vidieť pri variantoch z Brazílie a Južnej Afriky, informuje portál BBC.

Vedci však pripomínajú, že aj keď nové mutácie môžu ovplyvniť účinnosť vakcín, tie, ktoré sú v obehu, by proti nemu mali zaberať.

Veľká Británia už v obave zo šírenia nových variantov zaviedla opatrenia, ktoré sa týkajú najmä obmedzení cestovania.

Dobrou správou je, že odborníci z britského Úradu verejného zdravia zatiaľ našli iba niekoľko vzoriek britského variantu obsahujúceho mutáciu E484K.

To, že koronavírus mutuje, pre vedcov nie je ničím nečakaným. Ide o prirodzený vývoj, ktorým prechádzajú všetky typy vírusov, ktoré majú geneticky zakódovanú schopnosť prispôsobiť sa prostrediu a zmeniť sa tak, aby sa šírili rýchlejšie.

Vedci v súčasnosti preverujú, ako sa s mutáciami vyrovnajú rôzne vakcíny. Predbežné výsledky ukázali, že očkovacia látka od Moderny by si mala poradiť so všetkými mutáciami, ktoré sa doteraz objavili. Aj ďalšie dve vakcíny od firiem Novavax a Janssen, ktoré v Európe čoskoro dostanú zelenú, by mali poskytnúť ochranu pred zmutovaným koronavírusom.

Vedci upokojujú verejnosť, že aj keby nastal najhorší scenár a vakcíny by na mutácie neúčinkovali, do niekoľkých mesiacov sú schopní súčasné očkovacie látky prispôsobiť podľa potreby. Uľahčuje im to predvídateľnosť správania vírusu, ktorý má tendenciu mutovať iba určitým spôsobom.

LONDÝN/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mutácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.