Rozstrel Matoviča s dátovými analytikmi: Čísla ukázali, kto bol bližšie k pravde

app-markiza.jpg
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Predseda vlády 17. januára predpovedal, že na konci mesiaca budeme mať lepšie čísla ako predpovedajú odborníci.

Igor Matovič, ktorý na vláde pretlačil posledné plošné skríningové testovanie, sa v polovici januára vyjadril, že Slovensko bude mať lepšie čísla, ako predpovedajú dátoví analytici.

„Pán Bošňák hovorí, že lockdownom znížime do konca januára 7-dňovú incidenciu cez PCR testy na dvetisíc, ja hovorím, že znížime výrazne nižšie. Môj pocit je, že môžeme byť aj na polovičke týchto čísel. A zároveň hovorí, že vo februári budú deti stále doma. Môj osobný, ale aj spoločný cieľ je, aby od 1. februára boli deti v škole," uviedol 17. januára na tlačovej konferencii predseda vlády.

Už dnes vieme, že bližšie k pravde mal Ivan Bošňák a spol. z iniciatívy Dáta bez pátosu. K 1. februáru sme totiž mali podľa oficiálnych čísel 7-dňový priemer na hodnote cca 1900 a 7-dňový medián na hodnote 1723. Navyše, deti stále nechodia do školy.

Aj sám minister zdravotníctva, ktorý taktiež kritizoval dátových analytikov, hovorí, že situácia sa nezlepšuje. Pacientov v nemocniciach stále pribúda, aj keď nejde o rýchly nárast. V hre je preto podľa neho aj možnosť ďalšieho sprísnenia zákazu vychádzania.

„Situácia začína byť veľmi vážna napriek všetkým opatreniam, ktoré sme momentálne urobili. Uvidíme, ako nám zaberie testovanie, ktoré sme realizovali," komentoval v pondelok s tým, že v utorok (2. 2.) na pandemickej komisii chce s odborníkmi prebrať, ako ďalej postupovať.

Poukázal tiež na to, že od 8. februára by Slovensko malo byť „v čiernej zóne", keď by krajina mala byť úplne uzavretá a funkčná by mala byť kritická infraštruktúra.

Krajčí zdôraznil, že nikdy nebol zástancom toho, aby Slovensko úplne uzavrelo ekonomiku. „Vypnúť výroby je veľmi ľahké, ale potom, keď sa stratia dodávateľské kontrakty, to môže mať obrovské následky na našu ekonomiku," dodal.

BRATISLAVA/mm, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.