Existuje aplikácia, ktorá by pomohla otváraniu ekonomiky. Každý zdravý človek by sa preukazoval kódom

Odborníci hovoria, že sa to s posielaním SMS nedá ani porovnať.

Nápad s priepustkou na slobodu prostredníctvom SMS správ, ktorý navrhol minister zdravotníctva, sa nestretol s veľkou podporou koaličných partnerov ani odborníkov. Vývojári v oblasti IT pritom už vynašli jednoduchú mobilnú aplikáciu, ktorá by pomohla otváraniu ekonomiky. Do priestorov prevádzok či škôl by vpúšťali len ľudí, ktorí by na základe zdravotníckych dát mali v mobile vygenerovaný jedinečný kód.

Štát o nás údaje v súvislosti s COVID-om má. Výsledky testovania, prekonané ochorenie či očkovanie - všetko je v elektronickej podobe. IT asociácia Slovenska teraz pripravila aplikáciu, ktorá by tieto údaje dokázala zhromaždiť a na základe nich by vygenerovala QR kód ako vstupenku do reštaurácií, škôl či nemocníc.


Kódy by sme nemohli preposielať. Telefón musí byť náš, zabezpečený odtlačkom prstov alebo čítačkou tváre. Zároveň sa o nás kontrola na vstupe nedozvie nič iné, len to, či sme zelení a môžeme vstúpiť, alebo červení a vstup nám zamietne.

Únia zamestnávateľov bola aj na piatkovom rokovaní ekonomického krízového štábu. V záujme otvárania ekonomiky a záchrany najpostihnutejších sektorov by takéto riešenie brali okamžite.

Aplikácia by bola aj mimoriadne aktuálna. Hneď ako zdravotník nahodí napríklad výsledok nášho testu. Niečo podobné ako internet banking, kde vidíme aj online všetky pohyby. Odborníci hovoria, že sa to s posielaním SMS nedá ani porovnať.

Samozrejme, že pre seniorov alebo ľudí, ktorí nemajú smartfóny, by existovala aj papierová alternatíva.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti