V ružových a červených regiónoch nebude do práce potrebný test, oznámil Krajčí

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Ide podľa jeho slov o reakciu na požiadavku ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval o aktuálnej epidemiologickej situácii ohľadom koronavírusu na Slovensku. Vláda najnovšie rozhodla o sprísnení COVID automatu a otváraní škôl. Viac sa dočítate TU.

Krajčí zopakoval, že po novom bude o aktuálnom stave v krajine informovať každý utorok. V pondelok bude dáta vyhodnocovať konzílium odborníkov, potom regionálne úrady verejného zdravotníctva. V prípade, ak bude situácia horšia, automat sa zmení od pondelka. Ak bude situácia lepšia, opatrenia sa zmiernia o dva týždne.

Slovensko sa podľa ministra nachádza stále v čiernej farbe, kde platia najprísnejšie opatrenia. Za veľmi vážnu označuje aj situáciu v regiónoch. „Máme viac červených regiónov, prevahou sú bordové regióny. Potom sú tmavočervené regióny a svetločervený je len región Veľkého Krtíša," poznamenal.

Najvážnejšia epidemiologická situácia je podľa neho v deviatich okresoch, a to v okrese Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Trnava a Žiar nad Hronom. Tieto okresy sú aktuálne v štvrtom stupni varovania. Najviac regiónov, 41, sa aktuálne nachádza v treťom stupni varovania, v druhom stupni varovania je 20.

Podľa šéfa rezortu zdravotníctva sa zlepšuje stav personálu v nemocniciach, počet zdravotníkov a zdravotného personálu v karanténe už nie je taký vysoký, aj keď sa v niektorých nemocniciach objavujú opäť PN. Nemocnice však nápor hospitalizovaných zvládajú. Oproti koncu minulého roka sa situácia medzi severnými a južnými okresmi vymenila, najnovšie je situácia lepšia v severných ako v južných okresoch.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

„Vo väčšine okresov došlo k zlepšeniu epidemickej situácie, ale ide len o 22,3-percentnú hrubú redukciu prevalencie, čo je oveľa menej, ako sme očakávali," skonštatoval Krajčí. Poukázal na to, že pri jesennom celoplošnom testovaní sa podarilo mieru infekčnosti znížiť o 58 percent. Spôsobené to je podľa neho zrejme novým, infekčnejším variantom nového koronavírusu.

Krajčí informoval aj o zmenách pri preukazovaní negatívnych testov na COVID-19. Po novom by potvrdenia nemali potrebovať zamestnanci v lepších regiónoch. Minister to potvrdil s tým, že by sa to týkalo červených a ružových regiónov. Test by naďalej potrebovali ľudia pracujúci v službách.

Ide podľa jeho slov o reakciu na požiadavku ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorá sa má odzrkadliť v uznesení vlády. Pri návrate do škôl budú potrebné testy pre učiteľov aj rodičov žiakov. Viac sa o tom dočítate TU.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.