Smrť ženy po prvej dávke vakcíny vyvolala vlnu hoaxov. Odborníci vysvetlili, ako to v skutočnosti je

ZAK_0797.jpg
Zdroj: TV Markíza

Prvá dávka vakcíny neochráni človeka pred nákazou. Dôležitá je druhá dávka a vytvorenie imunity nejaký čas trvá.

Po prvej dávke očkovacej látky sa nakazila koronavírusom a zomrela. Na sociálnej sieti sa teraz šíri fáma, že ženu z Banskej Bystrice usmrtilo očkovanie. Podľa ministerstva zdravotníctva to nie je pravda a informácie zo siete považuje za hoax.

Zamestnankyňa († 56) mestského úradu v Banskej Bystrici dostala prvú dávku vakcíny proti koronavírusu začiatkom januára. Približne dva týždne nato zomrela.

Podľa riaditeľa sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Michala Palkoviča nariadená pitva nepreukázala súvis medzi očkovaním a dôvodom úmrtia a predbežne tento súvis vylučuje.

Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že žena sa nakazila koronavírusom. Či bol COVID-19 prvotnou príčinou jej smrti, ukážu až ďalšie vyšetrenia a analýzy.


Odborníci vravia, že prvá dávka vakcíny v žiadnom prípade neochráni človeka pred nákazou a ani predtým, aby sa mu nerozvinuli výraznejšie príznaky. Istý čas po vpichnutí prvej dávky dokonca trvá, kým sa vyvinie imunita.

Na 12. deň od podania prvej dávky si začne telo voči chorobe budovať imunitu. Plnú imunitu získame až siedmy deň po druhej dávke. Obranyschopnosť tela voči ochoreniu ani vtedy nebude 100-percentná. Aj keď sme plne zaočkovaní, koronavírus pokojne môžeme dostať. Je však málo pravdepodobné, že budeme mať vážne príznaky.

A ako vakcína vlastne funguje? Látka v nej obsahuje informáciu pre naše bunky o tom, ako majú s vírusom bojovať.

Očkovanie nie je vhodné pre každého. Pred vakcináciou by sa každý mal poradiť s lekárom. Banskobystrickí lekári zaznamenali aj negatívne účinky - najčastejšie to boli už po prvej dávke bolesti ramena. Po druhej sa objavovali bolesti hlavy, kĺbov či mierne zvýšená teplota. Toto trvalo zhruba dva dni.

Podľa lekárov stále platí, že očkovanie je aktuálne najúčinnejší spôsob ako neochorieť.

BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Banská bystrica

Dôležité udalosti