Nové ohnisko koronavírusu na východe: V Sačurove je chorá takmer tretina ľudí z osady

Muža zavalilo klbko hadov.
Zdroj: Vladimír Bučko

Osadu strážia policajti, pomôcť prídu aj vojaci.

Miera pozitivity otestovaných obyvateľov rómskej osady v obci Sačurov v okrese Vranov nad Topľou presahuje 27 percent. O úplnom uzavretí osady rozhodol v stredu (3. 2.) okresný krízový štáb, potvrdil prednosta vranovského okresného úradu Alfonz Kobielský.

Na poriadok počas karantény od štvrtka (4. 2.) dohliada päť policajných hliadok, pomáhať im prišli popoludní aj deviati profesionálni vojaci z Michaloviec. Podľa našich informácií von z nej púšťajú iba ľudí s negatívnym testom, aby si išli nakúpiť.

Podľa starostu obce Petra Baráta otestovali antigénovými testami na koronavírus 414 spomedzi približne 750 obyvateľov osady. Pri testovaní zistili 113 prípadov pozitívnych. O pretestovaní obyvateľov osady rozhodol obecný krízový štáb po tom, čo v nej zaznamenali päť pozitívnych prípadov.

Dôvodom rýchleho šírenia ochorenia COVID-19 medzi tamojšou populáciou sú podľa Baráta podmienky, v akých osadníci žijú. „Žijú doslova na jednej kope, sú to dva bytové domy a 70 chatrčí," ozrejmil Baráta.

Ako doplnil Kobielsky, po dohode s regionálnou hygieničkou budú niektorí osadníci otestovaní aj RT PCR testami pre potvrdenie výskytu ochorenia. Príznaky ochorenia totiž medzi pozitívne testovanými osobami nespozorovali.

Barát avizoval opätovné pretestovanie osadníkov o týždeň, prisľúbil tiež pomoc so zabezpečením dreva na kúrenie. „Určite nebude celkom zadarmo, ale hoci za symbolický poplatok," dodal s tým, že nepredpokladá veľkú potrebu potravinovej pomoci, keďže priamo v osade funguje obchod s potravinami a zmiešaným tovarom.

Reportáž do Televíznych novín pripravuje Vladimír Bučko.


SAČUROV/TASR, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.