Pozor, od stredy sa menia pravidlá na hraniciach s Rakúskom

shutterstock_523739068.jpg
Zdroj: TASR

Prečítajte si, čo platí pre cestujúcich aj pendlerov.

Od stredy 10. februára sa menia podmienky vstupu do Rakúska. Pendleri budú mať tak ako ostatní cestujúci povinnosť preukazovať sa negatívnym RT-PCR alebo antigénovým testom nie starším ako sedem dní. Zároveň sa musia aspoň raz za týždeň registrovať cez online formulár. Z karantény majú výnimku. Vyplýva to z novely nariadení, ktoré prijala rakúska vláda. Na sociálnej sieti o tom informoval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Pre cestujúcich zo Slovenska do Rakúska platí vo všeobecnosti 10-dňová karanténa a povinnosť predložiť negatívny test. „Ak ho občan nemá, môže sa nechať do 24 hodín od príchodu otestovať v Rakúsku na vlastné náklady. Najskôr po piatich dňoch je dovolené 'vykúpiť' sa z karantény absolvovaním ďalšieho testu," priblížil Klus. Dodal, že súčasne platí pre všetkých povinnosť online registrácie pred vstupom, ktorú nájdete tu.

Aj Česko sprísňuje pravidlá na hraniciach. Čítajte viac

Výnimku z povinnosti registrácie by mali mať podľa Klusa naďalej napríklad ľudia, ktorí Rakúskom iba prechádzajú, ako aj tí, ktorí mieria na letisko. Rovnako tiež osoby, ktoré do Rakúska musia vycestovať z nevyhnutného alebo mimoriadneho dôvodu, napríklad pre neodkladné rodinné záležitosti či pohreb.

Možnosť nechať sa otestovať do 24 hodín od vstupu do Rakúska platí aj pre pendlerov. Test, ktorý je vydaný v Rakúsku, musí obsahovať nasledovné údaje: meno testovanej osoby, dátum narodenia, dátum a čas odberu vzoriek, výsledok testu, podpis a pečiatku inštitúcie vykonávajúcej testovania alebo QR kód. „Bolo nám potvrdené, že sa budú uznávať aj antigénové a PCR testy zo Slovenska," dodal Klus. V akej podobe majú byť, ešte doplní.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti