V Bratislave sa potvrdila extrémne silná prítomnosť britskej mutácie vírusu

Testovanie v Žiline.
Zdroj: TASR

Mesto ponúka túto informáciu vláde, aby s ňou pracovala pri ďalších svojich úvahách o plošnom testovaní a o otváraní škôl.

Po víkendovom testovaní dalo hlavné mesto Bratislava preveriť všetky pozitívne vzorky na COVID-19, ktoré získali na odberných miestach zriadených magistrátom. Po PCR pretestovaní a následnom preverovaní vzoriek špecifickými testami sa v hlavnom meste potvrdila silná prítomnosť britskej mutácie vírusu COVID-19, informuje o tom hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

„Počas víkendového testovania v Bratislave sme zisťovali podiel britskej mutácie vírusu na pozitívne testovaných. Na všetkých odberových miestach v piatich rôznych lokalitách Bratislavy, ktoré zabezpečoval magistrát, sme našli takmer 50 pozitívnych prípadov. Všetkým týmto pozitívne testovaným ľuďom sme následne ponúkli možnosť pretestovať sa PCR testami. Na pretestovanie v utorok prišlo 28 ľudí. U jedného z nich PCR test nepotvrdil pozitivitu, to znamená, že bol falošne pozitívny pri testovaní Ag testom. Až u 23 ľudí zo zvyšných 27 bola zistená britská mutácia, čo predstavuje 85%," dodala hovorkyňa.

Vzorka, ktorú kontrolovali, nie je veľká, ale zodpovedá skladbe spoločnosti, uvádza magistrát. Testovaní boli v rôznych časoch, rozdielneho veku a tiež z viacerých odberových miest v rôznych mestských častiach, čo potvrdzuje, že nepochádzajú z jedného možného ohniska.

„Je preto ešte dôležitejšie ako doteraz, aby sme boli obozretní, chránili sa a aby pozitívne testovaní ľudia prísne dodržiavali izoláciu a zabránili tak agresívnemu šíreniu vysokoinfekčnej mutácie vírusu. Pokiaľ z bezpečnosti a obozretnosti poľavíme, prítomnosť tejto mutácie môže vyvolať prudký nárast infikovaných, keďže sa šíri rýchlejšie, ako podoba vírusu z minulého roku," varuje hovorkyňa.

Bratislava ponúka túto informáciu vedeckej komunite a epidemiológom, ktorí môžu z prezentovaných čísel vyvodiť odborné závery, aj vláde, aby s ňou pracovala pri ďalších svojich úvahách o plošnom testovaní a o otváraní škôl.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bratislava

Dôležité udalosti