Po nedostatku vakcín je tu ďalší problém. Pre nevhodné striekačky sa vyhodili stovky dávok očkovacej látky

Vymakané telo
Zdroj: TASR/AP

Nemocnice si ich preto museli začať zháňať po vlastnej osi.

Hoci sa na Slovensku očkuje proti novému koronavírusu už viac ako mesiac, ani zďaleka to nemá ideálne tempo. Najnovšie sa však začína objavovať ďalší problém, a síce nedostatok injekčných striekačiek vhodných na vakcináciu.

Tie majú malé ihly s tzv. malým mŕtvym priestorom, v ktorých sa zachytáva menšie množstvo tekutiny, a tak dokážu vytiahnuť aj šiestu dávku z ampulky vakcíny od Pfizeru. Niektoré nemocnice však hovoria, že ich zásoby postupne miznú.

Podľa súkromnej siete nemocnice Svet zdravia je problém v tom, že rezort zdravotníctva sa koncentroval len na nákup očkovacích látok a na striekačky, takpovediac, zabudol.

Nemocnice si ich preto museli začať zháňať po vlastnej osi. Nemocnice v Martine a v Trnave však začali očkovať s týmito malými ihlami len pred pár dňami. Premietlo sa to v zbytočnom vyhodení stoviek dávok vakcíny od Pfizeru, keďže dovtedy nevyužívali šiestu dávku. Ako píše Pravda, v trnavskej nemocnici sa takto vyhodilo asi 700 dávok očkovacej látky.

Podľa hovorkyne Fakultnej nemocnice Trenčín Martiny Holecovej sa čoraz viac začína ukazovať nedostatok takýchto injekčných striekačiek. „Zachytili sme informáciu od dodávateľov, že v súčasnosti vzniká problém s nedostatočným množstvom týchto injekčných striekačiek," povedala pre SME.

Cena jednej takejto striekačky je momentálne asi 18 centov, ihla stojí 2,3 až 3,6 centa, pričom postupne pre väčší dopyt by sa mali zvyšovať.

Rezort zdravotníctva neuviedol, koľko striekačiek s malým mŕtvym priestorom máme na Slovensku. Minister Marek Krajčí sa vyjadril, že ak by hrozilo, že tieto striekačky sa budú hromadne míňať, štát dá požiadavku ich výrobcovi, firme Chirana zo Starej Turej.

Tá sa na margo tohto prípadu vyjadrila, že už v lete minulého roka upozorňovala na objednanie dostatočného počtu striekačiek, čo urobili viaceré krajiny EÚ.

BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti