COVID automat spúšťame od pondelka v čiernej fáze. Tu zistíte, čo môžete a čo nie

Juraj Kožuch.

Čaká nás zopár dôležitých zmien.

Na Slovensku začne od budúceho pondelka (8.2.) platiť sprísnený COVID automat. Má niekoľko farebných fáz, ktoré sa budú meniť podľa troch kritérií - priemerný počet nových prípadov za 7 dní, celkový počet hospitalizovaných a reprodukčné číslo.

Dôležité je pripomenúť, že automat má dve úrovne - národnú a regionálnu. V národnej úrovni sa na Slovensko pozeráme ako na celok a v regionálnej prihliadame individuálne na každý okres.

Každý pondelok budú aktuálne dáta vyhodnocovať analytici, potom regionálne úrady verejného zdravotníctva. Po novom bude minister zdravotníctva o vývoji informovať každý utorok. V prípade, ak bude situácia horšia, automat sa zmení od ďalšieho pondelka. Ak bude situácia lepšia, opatrenia sa zmiernia o dva týždne, keď sa pozitívny trend potvrdí.

 

V praxi to vyzerá nasledovne. Podľa daných kritérií sa celá krajina momentálne nachádza v čiernej, teda najhoršej fáze. V regionálnom rozdelení vidíme niekoľko čiernych okresov, bordové a červené okresy i ružový okres.

Napriek tomu bude rozdiel v opatreniach medzi okresmi zatiaľ minimálny.

Prinášame prehľad toho, čo sa po zapnutí automatu od budúceho pondelka na Slovensku zmení:

Lockdown

Keďže je v celej krajine podľa národných kritérií najkritickejšia situácia, prísny lockdown sa nikde neuvoľňuje. Naďalej platí prísny zákaz vychádzania, nemôžeme sa navštevovať v iných domácnostiach, nemôžeme ani cestovať do iného okresu. Zákaz vychádzania platí podľa prijatých pravidiel na Silvestra .

Obchody a reštaurácie

Otváranie sa zatiaľ nekoná, všetko zostáva tak ako doteraz. Naďalej sú zatvorené obchody aj reštaurácie, pričom je možné vziať si jedlo iba so sebou cez okienko a objednať si dovoz. Otvorené sú iba potraviny, drogérie či lekárne. Zatvorené zostávajú wellness centrá, fitnes centrá, plavárne, kiná, divadlá či galérie.

Práca

Prakticky najväčšia zmena, ktorá od pondelka nastane, sa týka cesty do práce. Ako sme spomínali, v rámci regiónov máme na Slovensku lepšie okresy, ktoré sú na mape zvýraznené červenou či ružovou farbou, teda inou, ako čiernou. Novinkou je, že práve v týchto okresoch je povolené ísť do práce bez negatívneho testu. No to iba v prípade, ak nepracujete v službách.

Znamená to, že predavač v potravinách potrebuje negatívny test na celom Slovensku. Ten, kto nepotrebuje test, je napríklad účtovník v lepších okresoch.

Ak teda žijete v okrese Liptovský Mikuláš a pracujete ako lekárnik, test potrebovať budete. No ak pracujete ako IT odborník v kancelárii, test nepotrebujete.

V čiernych okresoch zostávajú v platnosti pravidlá ako doteraz. Znamená to, že keď idete do práce, negatívny test potrebujete za každých okolností. Či pracujete ako vodič autobusu alebo ste právnik.

Dôležité je pripomenúť, že vláda nariadila povinný home office pre všetkých, ktorým to charakter práce dovoľuje, a to v celej krajine. O tom, ako budú kontrolovať dodržiavanie tohto nariadenia, sa dočítate TU.

To, či je momentálne váš okres horší alebo lepší, sa dozviete každý utorok. Vtedy bude minister zdravotníctva informovať o aktuálnej epidemiologickej situácii podľa toho, ako sa vyvíja. Vyhodnocovať ju bude konzílium odborníkov aj regionálne úrady verejného zdravotníctva.

BRATISLAVA/kk, rk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti