Rodičia čakajú, čo bude ďalej. Nie všetky školy totiž otvoria svoje brány

Niektoré mestá sa pripravujú na testovanie, iné už teraz vedia, že deti zostanú doma.

Dilema, ktorú teraz riešia starostovia alebo primátori. Niektorí sa pripravujú na ďalšie testovanie, iní sú už definitívne rozhodnutí, že brány škôl v pondelok neotvoria. A tak rodičia stále nevedia, na čom sú.

Deti sa do škôl nevrátia v Hlohovci ani Prievidzi

Školy v okrese Prievidza od pondelka 8. februára neotvoria. Rozhodol o tom vo štvrtok okresný krízový štáb na základe zhoršenia epidemiologickej situácie. Rovnaké odporúčanie vydali hygienici aj pre okres Partizánske, kde bude krízový štáb zasadať v piatok (5. 2.). Informovala o tom regionálna hygienička Zuzana Tornócziová.

Prečítajte si aj: Igor Matovič o pondelkovom otváraní škôl: Ja by som ich neotváral

A rovnako sú na tom aj v Hlohovci. „My neotvoríme školy. Vo štvrtok máme mestský krízový štáb. Prizvali sme hygienika, ale ak by bolo odporúčané otvoriť, beriem to na seba a minimálne týždeň školy neotvorím, pokiaľ nebudeme mať lepšie výsledky," uviedol primátor Miroslav Kolár.

Ostatné samosprávy podľa ZMOSU s otvorením škôl rátajú. Slovensko bude rozdelené na dve časti do nedele siedmeho februára. Potom sa budeme riadiť podľa COVID automatu.

V Trenčíne školy neotvoria, možno až po jarných prázdninách

Ani v tomto mestia neotvoria v pondelok (8. 2.) materské a základné školy. „Po porade s riaditeľkami a riaditeľmi a po rozhovoroch s vedcami mesto Trenčín neotvorí materské ani základné školy na budúci týždeň,“ informovala o tom hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

Ako dodala, materské a základné školy v Trenčíne otvoria najskôr po prázdninách, teda 22. februára.

Hlohovec školy neotvorí, pokračuje v testovaní

Mesto je rozhodnuté neotvoriť od pondelka základné školy pre výučbu žiakov prvého stupňa. Hlohovec sa v poslednom období umiestňuje na prvom alebo na popredných priečkach vo výskyte ochorenia COVID-19. Primátor Miroslav Kollára na sociálnej sieti uviedol, že Hlohovčania "musia ešte chvíľu vydržať". Ďalšie opatrenia budú závislé aj od výsledkov víkendového testovania.

Školy v Bratislave zrejme otvoria, niektoré ale až v utorok

Bratislavskí starostovia sa zhodli na otvorení väčšiny škôl a školských zariadení v Bratislave. Kde to epidemiologická situácia neumožní, bude dotknutá mestská časť postupovať v spolupráci s regionálnym úradom verejného zdravotníctva, uviedol to v stredu večer starosta bratislavskej Vrakune Martin Kuruc.

Keďže v Bratislave bude cez víkend plošné testovanie ľudí na ochorenie COVID-19 a odberové miesta budú aj v školách, niektoré školy po dezinfekcii otvoria v pondelok (8. 2.) a iné až v utorok (9. 2.).

V Bratislave sa potvrdila extrémne silná prítomnosť britskej mutácie vírusu

„Cez víkend otestujeme zamestnancov škôl a budeme sa snažiť vytvoriť čo najviac testovacích miest, aby sa mali kde otestovať aj rodičia školákov," skonštatoval Kuruc.

Po otvorení škôl je podľa neho prioritou bezpečnosť žiakov a učiteľov, aby nedošlo k zamoreniu školy. „Ak do školy príde nakazený žiak či rodič, tak sme zbytočne otvárali," podotkol s tým, že v školách budú dbať na nosenie ochranných rúšok, dezinfekciu, ale aby bolo aj dodržané pravidelné testovanie na ochorenie COVID-19.

Nie všetci starostovia boli úplne stotožnení s otvorením škôl od pondelka. Niektorí vyjadrili obavu, že pre aktuálne zlú pandemickú situáciu v Bratislave sa po pár dňoch väčšina škôl môže zavrieť.

Úrad verejného zdravotníctva SR uviedol, že rozhodnutie o prípadnom uzatvorení škôl a školských zariadení je plne v kompetencii regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Tie budú rozhodovať na základe epidemiologickej situácie vo svojej územnej pôsobnosti.

„Predpokladal som, že bude nemalá časť populácie, ktorá nebude súhlasiť s takýmto uvoľňovaním. Napriek tomu bol názor, ako ministra školstva, tak odborníkov, že deti by mali ísť do škôl a v tejto situácii chceme urobiť všetko pre to, aby im to bolo umožnené," povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Myslí si, že v súčasnosti treba držať spolu. Ak by však situácia nejakým spôsobom eskalovala, budú podľa neho odborníci prehodnocovať ďalšie opatrenia.

Ak sa po víkendovom testovaní situácia nezhorší, bratislavská Petržalka je pripravená otvoriť  svoje materské a základné školy. Deklaruje to mestská časť po online stretnutí riaditeľov 11 základných škôl a 24 materských škôl s oddelením školstva miestneho úradu. Vzdelávanie bude prebiehať za prísnych hygienických podmienok.

Ak základné školy začnú od pondelka fungovať, v prevádzke budú taktiež školské jedálne a školské kluby detí. Jedálne budú fungovať aj v materských školách. V prípade škôlok sa však mestská časť snaží vyriešiť problém s personálnym pokrytím.

Liptovský Mikuláš otvorí všetky MŠ a prvé stupne ZŠ

Mesto Liptovský Mikuláš otvorí v pondelok (8. 2.) všetkých 11 materských škôl. Do lavíc zasadnú aj žiaci prvého stupňa šiestich ZŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Do školských areálov sa tak podľa hovorkyne mesta Viktórie Čapčíkovej vráti 1 080 žiakov a 907 škôlkarov.
Pre rodičov a zamestnancov škôl už pripravuje radnica na sobotu (6. 2.) štyri odberné miesta pre získanie testov, ktorými sa budú preukazovať pri vstupe do škôl a škôlok.

Dolný Kubín otvorí aj ZUŠ

Mesto otvorí od pondelka sedem materských, štyri základné a dve ZUS vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. „Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne nám na základe rozhodnutia Pandemickej komisie SR oznámil, že odporúča mestu, aby od pondelka zabezpečilo návrat detí do škôl," povedal primátor mesta Ján Prílepok.

Návrat detí do škôl je podmienený negatívnym testom jedného zákonného zástupcu žiaka alebo dieťaťa a všetkých zamestnancov školy, nie starším ako sedem dní. Deti a žiaci sa v tomto prípade testovať nemusia.

O návrate detí do škôl informoval minister školstva na tlačovej besede v stredu:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti