Británia začala testovať účinnosť vakcín proti koronavírusu pri ich kombinácii

Husia koža
Husia koža Zdroj: TASR/AP

Prvú dávku oboch vakcín dostalo v Británii už viac ako desať miliónov ľudí.

Britskí vedci spustili vo štvrtok klinickú štúdiu, v ktorej budú kombinovať viaceré očkovacie látky proti novému koronavírusu. Informovala o tom agentúra AP.

Ako uviedol Národný inštitút pre výskum zdravia (NIHR), počas 13 mesiacov dostane viac ako 800 dobrovoľníkov v Anglicku starších ako 50 rokov v rôznom poradí vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech alebo Oxford/AstraZeneca, ktoré sú už v Británii schválené. Neskôr by sa do štúdie mohli pridať i ďalšie očkovacie látky.

Cieľom je preskúmať i to, aký účinok bude mať rozličný interval medzi podaním prvej a druhej dávky, pričom skúšať sa bude odstup štyri a dvanásť týždňov. Testovať sa bude aj flexibilita v prípade výpadku dodávok a zvýšenie účinnosti vakcín.

Prvú dávku oboch vakcín dostalo v Británii už viac ako desať miliónov ľudí; druhou dávkou je zaočkovaných zatiaľ len približne 500.000 osôb.

Podľa usmernení platných v Británii či Spojených štátoch jednotlivé vakcíny zameniteľné nie sú, ale ak na druhú dávku nie je dostupná rovnaká vakcína, aká bola podaná po prvý raz, je možné použiť i inú očkovaciu látku. Platí to i vtedy, ak nie je známe, ktorou vakcínou bol človek zaočkovaný.

„Táto štúdia nám poskytne lepší prehľad o tom, ako môžeme vakcíny používať tak, aby sme dokázali toto hrozné ochorenie zvládnuť,“ povedal zástupca hlavného britského hygienika Jonathan Van-Tam.

Ak by boli k dispozícii dáta, ktoré by podporili „flexibilnejšiu“ imunizačnú stratégiu, bolo by to podľa Van-Tama prospešné vzhľadom na aktuálny nedostatok vakcín.

„Možné je i to, že kombináciou očkovacích látok sa zvýši imunitná reakcia a organizmus vyprodukuje väčšie množstvo protilátok, ktoré budú účinné dlhšiu dobu,“ poznamenal Van-Tam.

Podobnú štúdiu ako Británia ohlásili už koncom minulého roka ruskí vedci, ktorí testujú účinnosť kombinácie ruskej vakcíny Sputnik V a produktu britskej farmaceutickej firmy AstraZeneca.

Podľa štúdie zverejnenej tento týždeň v prestížnom časopise The Lancet má Sputnik V účinnosť vyše 91 percent.

Niektorí imunológovia to pripisujú tomu, že jednotlivé dávky tejto vakcíny, ktorá sa vyrába podobnou technológiou ako vakcína od firmy AstraZeneca, sú mierne odlišné.

Vakcíny od AstraZenecy a Pfizeru sú však podľa Alexandra Edwardsa, profesora biomedicínskych technológií na univerzite v Readingu, „také odlišné, že je skutočne zložité predpokladať, či ich kombinácia bude fungovať.“

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti