WHO varuje: Pandémia má katastrofický vplyv na liečbu rakoviny

Premiér Igor Matovič.
Zdroj: Steve Parsons/Pool via AP

Počas zavedenia prvého kola lockdownu v niektorých štátoch zaznamenali pokles nových diagnóz rakoviny o 30 - 40 percent.

Pandémia koronavírusu má takmer "katastrofický" vplyv na starostlivosť o pacientov s rakovinou v Európe.

Na Svetový deň boja proti rakovine (4. februára) sa tak vo štvrtok vyjadril regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge.

Európsky región WHO zahŕňa 53 krajín vrátane Ruska a niekoľkých stredoázijských štátov. Vyťaženie zdravotných systémov spôsobené vysokým počtom prípadov nákazy ochorenia COVID-19 má za následok narušenie liečby rakoviny v tretine týchto krajín, priblížil Kluge.

„Niektoré krajiny bojujú s nedostatkom liečiv a v mnohých - vrátane najbohatších krajín - došlo k poklesu nových diagnóz rakoviny,“ píše sa v Klugeho vyjadrení.

Kluge dodal, že počas pandémie nastalo aj prehĺbenie už predtým existujúcich nerovností z dôvodu ekonomickej krízy, čo sťažilo mnohým občanom možnosť osvojiť si zdravé životné návyky alebo ich odrezalo od prístupu k zdravotnej starostlivosti.

Počas zavedenia prvého kola celoštátnych karanténnych opatrení, tzv. lockdownu, v Holandsku a Belgicku vlani zaznamenali pokles nových diagnóz rakoviny o 30 - 40 percent. V Kirgizsku tento počet klesol až o 90 percent, približuje AFP.

Európska pobočka zdravotníckej organizácie tiež očakáva, že oneskorené diagnózy či omeškané začiatky liečby v Británii budú mať do piatich rokov na svedomí 15-percentný nárast úmrtí na kolorektálny karcinóm a deväťpercentný nárast úmrtí na rakovinu prsníka.

WHO sa už vyjadrila, že plánuje zmobilizovať úrady v jednotlivých krajinách s iniciatívou zameranou najmä na prevenciu, včasné odhalenie a dostupnosť diagnostiky a liečby pre všetkých občanov.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti