O ruskej vakcíne kolovali vtipy, ukázalo sa, že patrí k najlepším. Záujem hlásia aj štáty EÚ

0602_Smotanka_06_02_P30_So_18_20__12.mp4
Zdroj: TASR/AP/Fateh Guidoum

Postoj voči vakcíne Sputnik V sa pomaly mení, a objednávky už potvrdili aj viaceré európske krajiny.

Záverečné klinické testy ruskej vakcíny Sputnik V ukázali, že je bezpečná a ešte účinnejšia, ako naznačovali prvé výsledky. Podľa štúdie publikovanej v odbornom časopise Lancet má ruská vakcína 91,6-percentnú účinnosť pri zabránení symptomatickému priebehu ochorenia COVID-19, čo z ju zaraďuje medzi najefektívnejšie dostupné očkovacie látky.

Tieto zistenia podľa nezávislých expertov zmiernili obavy, ktoré sprevádzali očkovanie Sputnikom V. Západné médiá aj niektorí vedci kritizovali Rusko najmä za expresné schválenie vakcíny. „Vývoj vakcíny Sputnik V bol kritizovaný za nemiestne unáhlenie, nedodržiavanie štandardov či absenciu transparentnosti... Avšak tu zverejnené výsledky sú jasné... a znamená to, že do boja za zníženie výskytu COVID-19 sa teraz môže zapojiť ďalšia vakcína," uviedli v článku v The Lancet virológovia a profesori Ian Jones a Polly Royová z anglických univerzít.

Nová analýza údajov od približne 20.000 dobrovoľníkov, ktorí sa zapojili do tretej fázy testov, však naznačuje, že táto očkovacia látka podávaná v dvoch dávkach má pri predchádzaní symptomatickému priebehu COVID-19 vyše 90-percentnú účinnosť. Podľa výsledkov štúdie patrí momentálne Sputnik V spolu s vakcínami od konzorcia Pfizer/BioNTech a firmy Moderna k najúčinnejším očkovacím látkam.

Autori štúdie však upozornili, že účinnosť sa zatiaľ vypočítala len na základe symptomatického prejavu ochorenia a bude ešte potrebný ďalší výskum toho, ako ovplyvňuje bezpríznakový priebeh. Vakcína Sputnik V sa podobne ako očkovacia látka od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca môže skladovať pri teplotách dosiahnuteľných v bežnej chladničke, čo je výhoda oproti iným vakcínam, ktoré treba skladovať v ultrachladnom prostredí.

Unáhlená kritika predčasne schválenej vakcíny

Keď Rusko oznámilo, že urýchlene zaregistrovalo prvú vakcínu proti ochoreniu COVID-19, najmä v západných médiách sa začali objavovať kritické články spochybňujúce bezpečnosť tejto látky. Nesúhlasné hlasy prišli aj z vedeckých kruhov.

Belgičan Francois Balloux, riaditeľ Genetického ústavu na University college of London (UCL), vtedy na sociálnej sieti napísal, že ide o „bezohľadné a hlúpe rozhodnutie", lebo hromadné očkovanie nevhodne testovanou vakcínou „je neetické".

zdroj: Twitter/ Prof Francois Balloux

Skeptickí voči vakcíne boli aj bežní Rusi a u mnohých toto presvedčenie pretrvalo aj po zverejnení záverov štúdie v časopise Lancet, píše sa v článku, ktorý publikoval portál televízie Russia Today. Podľa RT kampaň proti ruskej vakcíne nahráva antivakcinačnému hnutiu a ide o nebezpečný hazard so zdravím obyvateľstva.

Sociálne siete zaplavili mémy, ktoré si za terč zobrali Sputnik V. Často išlo o kombinácie s ruskými klišé. Internetom kolovali napríklad obrázky so striekačkami naplnenými čistou vodkou. Pre objektivitu však treba dodať, že čisté svedomie nemajú ani ruské médiá, ktoré útočili na západné vakcíny. Oxfordskú vakcínu sa pokúsila zdiskreditovať samotná ruská štátna televízia.


Na objednaní ruskej vakcíny už pracuje aj Slovensko

Postoj voči vakcíne Sputnik V sa pomaly mení, a objednávky už potvrdili aj viaceré európske krajiny. Ruskú vakcínu už používajú v Srbsku, v utorok dostalo prvú zásielku aj Maďarsko.

Nemecká kancelárka v utorok vyhlásila, že každá vakcína je vítaná a keď ju schváli Európska agentúra pre lieky (EMA), nemá s ňou žiadny problém. Rovnaký postoj zaujalo aj napríklad Španielsko. Nemecký spolkový minister zdravotníctva Jens Spahn v stredu dokonca vyhlásil,že Európa by mohla Rusku pomôcť s výrobou jeho vakcíny.

Zaobstarať ruskú vakcínu sa snaží aj Slovensko. V stredu to na tlačovej konferencii oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Zároveň potvrdil, že Ministerstvo zdravotníctva môže vydať povolenie aj pre vakcínu, ktorú ešte neschválila EMA. Minister to však označil za jednu z hraničných možností, ktorú zvažujú.

MOSKVA/kc, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti