Firma Johnson & Johnson požiadala o schválenie svojej vakcíny v USA

Vymakané telo
Zdroj: TASR/AP

Na rozdiel od všetkých doposiaľ schválených vakcín proti koronavírusu sa táto vakcína podáva len v jednej dávke namiesto dvoch.

Spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) vo štvrtok požiadala americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) o schválenie svojej vakcíny proti chorobe COVID-19 na núdzové použitie. Informovala o tom agentúra AFP.

Žiadosť predložila farmaceutická firma Janssen Biotech, patriaca pod J&J. Na rozdiel od všetkých doposiaľ schválených vakcín proti koronavírusu sa táto vakcína podáva len v jednej dávke namiesto dvoch.

Proces schvaľovania môže trvať niekoľko týždňov, pripomína AFP. V prípade úspechu sa očkovacia látka spoločnosti J&J stane treťou v poradí, ktorá sa môže používať v USA. V krajine sa v súčasnosti používajú vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech a spoločnosti Moderna.

Celková účinnosť vakcíny J&J je podľa výsledkov klinických testov 66 percent. Účinnosť bola vyššia v Spojených štátoch (72 percent), naopak nižšia (57 percent) v Juhoafrickej republike (JAR), kde sa vyskytuje nákazlivejší a rýchlejšie sa šíriaci variant koronavírusu SARS-CoV-2. Vakcína však celkovo dokázala v 85 percentách prípadov zabrániť vážnemu priebehu ochorenia COVID-19.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.