Britská mutácia zvyšuje úmrtnosť o 36 % a na Slovensku je už dominantná, varuje infektológ Jarčuška

Deň s Nadáciou Markíza - Fero Joke o depresiách
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Košický primátor hovorí, že strach je na mieste.

Infektológ Pavol Jarčuška vyhlásil, že britská mutácia zvyšuje úmrtnosť o 36 percent a je o 70 percent nákazlivejšia. Podľa infektológa je vírus agresívnejší a spôsobuje horší priebeh ochorenia. Aj preto je podľa neho viac mladých ľudí v ťažkom stave a aj vek pacientov na umelej pľúcnej ventilácii sa znižuje.

Uviedol to na tlačovej konferencii, kde informoval o aktuálnej situácii v Košiciach. Tá je podľa neho v metropole východu kritická. Laboratóriá analyzovali pozitívne vzorky z antigénového testovania a zistili, že 60 percent z nich má práve britský variant vírusu.

Je to podľa neho dôvod, prečo sa situácia výrazne zhoršuje. Výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Martin Paulo uviedol, že nemocnica je naplnená na 90 percent. Aktuálne majú hospitalizovaných 310 covidových pacientov a z nich 24 na umelej pľúcnej ventilácii. Až 90 percent hospitalizovaných má britskú mutáciu koronavírusu.

Voľné majú už len štyri lôžka s ventiláciou. Aktuálne majú aj veľa pacientov na ventilácii v strednom veku. V januári u nich zomrelo na COVID-19 207 ľudí, čo je dvojnásobné množstvo oproti decembru.

Situácia je taká zlá, že ani ostatné nemocnice v Košickom kraji im nedokážu pomôcť a prijať pacientov, pretože lôžka sa napĺňajú aj v okolí Košíc. Pomáha im fakultná nemocnica v Prešove, kam museli previezť za posledných sedem dní 57 pacientov, ktorí potrebujú kyslíkovú liečbu.

„Mám obrovské obavy o to, ako budeme v našom meste v najbližších dňoch zvládať situáciu. Strach je na mieste,“ komentoval primátor Košíc Jaroslav Polaček. Podľa primátora sú na tom Košice najhoršie spomedzi celého Slovenska.

Cez víkend sa v Košiciach uskutoční ďalšie kolo plošného testovania. Pozitívne testovaní budú následne pretestovaní aj PCR testami. Polaček neodporúča rodičom poslať svoje deti v pondelok 8. februára do škôl.


KOŠICE/kk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mutácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.