Tu sú nové podmienky platné od pondelka. Zistite, čo môžete s testom a čo bez neho

Najmenej v deviatich okresoch sa školy neotvoria.

Vláda predstavila dokument, ktorý od pondelka 8. februára upravuje život a slobodu pohybu na Slovensku. Premiér Igor Matovič vyhlásil, že je to dohoda, ktorá vznikla naprieč koaličnými partnermi. „Dielo sa vydarilo," vyhlásil premiér.

COVID automat začína platiť v období, keď pandemická situácia na Slovensku zažíva svoj vrchol. Nemocnice neustále prijímajú nových pacientov a britská mutácia sa už stala dominantnou.

Matovič vyhlásil, že na základe dát sa dá povedať, že takmer každý, kto v najbližšej dobe dostane vírus SARS-COV-2, bude infikovaný britskou mutáciou.

„Ideme do ťažkého obdobia," povedal Matovič. Minister zdravotníctva Marek Krajčí priblížil, že z 1962 pozitívnych vzoriek je 74 percent pozitívnych na britský variant koronavírusu.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Novinkou je aj to, že do prírody v rámci okresu už nebudete potrebovať test. Je nakoniec povolené ísť aj do iného okresu do prírody, tam už ale budete potrebovať 7-dňový test.

Od budúceho týždňa otvoria aj obchody so záhradkárskymi potrebami.

Naďalej platia výnimky zo zákazu vychádzania tak, ako platia od 31.12. 2020. To znamená, že bez testu môžete ísť do potravín, drogérie, lekárne či k lekárovi. Na cestu do čistiarne odevov, na kúpu novín, do očnej optiky, do banky, poisťovne, knižnice, servisu bicyklov, autoservisov, na poštu, na STK, či do záhradkárstva potrebujete 7-dňový negatívny test.

Test nepotrebujú tí, ktorí prekonali COVID -19 za posledné tri mesiace a majú doklad o výsledku testovania a tiež tí, ktorí pred 14 dňami dostali druhú dávku vakcíny.

Ako to bude so školami

Zamestnanci škôl a školských zariadení budú potrebovať negatívny test na ochorenie COVID-19, nie starší ako sedem dní už od pondelka (8. 2.).

Krajčí avizoval, že regionálne úrady verejného zdravotníctva neotvoria školy a škôlky v čiernych okresoch. Ide o deväť okresov: Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Trnava a Žiar nad Hronom.

V ostatných okresoch budú školy otvorené, ale regionálni hygienici môžu rozhodnúť o ich zatvorení. Ak teda žijete v iných ako čiernych okresoch, sledujte situáciu vo svojom meste či obci. Samosprávy pravidelne informujú, či školy otvoria alebo nie.

Vláda mení aj očkovaciu stratégiu. Od budúceho týždňa začnú očkovať učiteľov vakcínou od spoločnosti Astra Zeneca.

Vláda zároveň predĺžila núdzový stav do 19. marca 2021.

Všetky najnovšie opatrenia sú zverejnené TU.

Tu si pozrite zoznam okresov v jednotlivých stupňoch varovania. Zoznam bude pravidelne aktualizovaný každý utorok:

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti