Izrael uvoľní opatrenia z tretieho celoštátneho lockdownu

Tretí lockdown bol zavedený 27. decembra a odvtedy ho štyrikrát predĺžili.

Izraelská vláda v piatok oznámila, že v nedeľu uvoľní opatrenia zavedené počas tretieho celoštátneho lockdownu. Medzinárodné letisko Bena Guriona v Tel Avive a pozemné hraničné priechody však budú aj naďalej uzavreté. Informovala o tom agentúra AFP.

„Vláda prijala návrh premiéra a ministra zdravotníctva na zmiernenie celoštátnej karantény od nedele 07.00 h (06.00 SEČ),“ uvádza sa v ich spoločnom vyhlásení.

Obyvatelia Izraela tak už nebudú mať pohyb obmedzený iba do vzdialenosti 500 metrov od svojho bydliska.

Otvoria sa aj kaderníctva, kozmetické salóny, parky či prírodné rezervácie. Hotely však zostávajú naďalej zatvorené a reštaurácie budú môcť vydávať stravu len na osobný odber.

Tretí lockdown bol zavedený 27. decembra a odvtedy ho štyrikrát predĺžili. Izrael začal koncom decembra aj s vakcinačnou kampaňou, v rámci ktorej bola za mesiac zaočkovaná proti novému koronavírusu vyše tretina jeho obyvateľov.

Očkovanie však dosiaľ malo len malý vplyv na pandemickú situáciu, keďže sa rýchlo šíria nové nákazlivejšie varianty koronavírusu SARS-CoV-2 a mnohí ľudia porušujú karanténne opatrenia.

V Izraeli s vyše deviatimi miliónmi obyvateľov pribúdalo tento týždeň v priemere 6500 nových prípadov nákazy denne - v porovnaní so 7000 prípadmi minulý týždeň.

Dosiaľ tam zaznamenali vyše 675.000 prípadov nákazy a 5019 súvisiacich úmrtí. Najhorším mesiacom bol zatiaľ január, keď pribudlo vyše 1000 úmrtí na ochorenie COVID-19.


TEL AVIV/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti