Zaočkovaných ľudí je už na svete viac ako nakazených

oteckovia KQ komplet.mp4
Zdroj: Shutterstock.com

Bohaté krajiny minuli väčšinu dávok vakcín.

Počet zaočkovaných na svete je už vyšší ako počet prípadov nákazy. Bohaté krajiny však použili väčšinu dostupných dávok vakcín, povedal v piatok generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Informovala o tom agentúra DPA.

„Viac ako tri štvrtiny zaočkovaných pochádzajú len z desiatich krajín, ktoré sa podieľajú takmer 60 percentami na globálnom HDP," povedal Tedros na tlačovej konferencii v Ženeve. Naopak, v takmer 130 krajinách nedokázali doručiť ani jedinú vakcínu, dodal.

Podľa údajov WHO ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, dodnes ochorelo viac ako 105 miliónov ľudí.

Slovensko bude mať už tri vakcíny proti covidu. Pozrite si, kedy sa dočkáte očkovania

Farmaceutické spoločnosti by nemali licencovať svoje vakcíny COVID-19 malému počtu výrobných spoločností, ale mali by vydávať neexkluzívne licencie, aby tak podporili zvýšenie globálnej produkcie, uviedol Tedros a pripomenul, že tento mechanizmus sa využíval aj v minulosti. Umožnil tak, aby lieky na HIV a hepatitídu dostalo viac pacientov.

Žiadosť generálneho riaditeľa WHO prišla po tom, čo západné krajiny vo štvrtok zablokovali rokovania o vzdaní sa patentov na vakcíny. Rozvojové krajiny ako India a Juhoafrická republika by privítali dočasné zrušenie patentov, ktoré by pomohlo zvýšiť ich globálnu ponuku.

Tedros zopakoval, že bohaté krajiny by zatiaľ mali očkovať iba seniorov a zdravotníckych pracovníkov a vakcíny pre ostatnú populáciu by mali presunúť do chudobnejších krajín, ktoré tiež potrebujú ochrániť svoje vysokorizikové skupiny obyvateľov.

ŽENEVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti