Zdravotnícky analytik Martin Smatana osem dní bojoval s covidom v nemocnici

19 Cestovanie a karantena.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: FOTO TASR - Jaroslav Novák

Skúsenosti s chorobou opísal v rozsiahlom statuse na svojom FB profile.

Zdravotnícky analytik Martin Smatana, ktorý sa koronavírusu venuje od prvého potvrdeného prípadu na Slovensku a poznáte ho aj z našich článkov, vyše týždňa bojoval s chorobou COVID-19 v nemocnici.

Svoje skúsenosti opísal v rozsiahlom statuse na FB profile.

„Od začiatku pandémie vzorne dodržujem opatrenia. Dávam si pozor a snažím sa ísť príkladom. Vírusu to je očividne jedno a stačí mu len jedna jediná chybička. A ja som ich spravil v rozpätí pár dní až dve. Prvýkrát som mal kontakt s falošne negatívnym v práci (kde som prišiel len raz po niekoľkých týždňoch). Prenos našťastie PCR test nepotvrdil. Pár dní potom som musel prísť podpísať jeden dokument, kde som strávil v rúšku a len s jednou osobou približne 15 minút. Osôbka bola bohužiaľ pozitívna (v tom čase netušila) a tentokrát som vírusu už neušiel," opísal predpokladaný okamih nakazenia sa.

Prvé dni strávil doma v až 40-stupňových horúčkach. Keďže sa situácia nezlepšovala, previezli ho do nemocnice, kde mu nasadili množstvo liekov.

„Zbierku si môžete pozrieť na fotke, ktorá obsahuje snáď všetko od základných antibiotík a lieku od kašľa až po drahé antivirotiká. Existuje veľká šanca, že ak sa nakazíte, tak vás čaká niečo podobné," okomentoval fotku.


A pridal aj niečo pre tých, ktorí ochorenie zľahčujú.

„Ak niekto spochybňuje rúška, opatrenia alebo vakcíny a nevadí mu, že alternatíva môže byť tento zoznam liekov či injekcií na dennej báze, tak fakt nemám slov."

„Veľa z vás si povie, že sa vás to netýka, lebo ste dobrá veková skupina alebo ste COVID už mali. Avšak... Stále sa dá povedať, že som čerstvý 30-tnik, nemám žiadne rizikové faktory, teplotu som mal naposledy, keď sa ešte slovenskými korunami platilo. Nefajčím, športujem. A na jar som musel mať ľahkú asymptomatickú formu, lebo som mal ešte na jeseň protilátky. A napriek tomu som minulý týždeň skončil so stredne ťažkou formou v nemocnici," dodal.

Celý status Martina Smatanu si môžete pozrieť TU.

BRATISLAVA/TVNOVINY

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Martin smatana

Dôležité udalosti