Ak ochorie niekto z vašej rodiny, čaká vás 2 týždne karanténa, aj keby ste boli negatívny

Dvojtýždňová izolácia celej rodiny namiesto pôvodnej 10-dňovej je nariadená pre šíriacu sa britskú mutáciu vírusu.

Menia sa pravidlá karantény. Od pondelka budeme musieť byť izolovaní nie 10, ale 14 dní. Platí to pri návrate zo zahraničia, ale aj u nás na Slovensku, ak budeme v úzkom kontakte s pozitívnym. Zisťovali sme, aké sú výnimky a čo platí pre ľudí, ktorí Covid už prekonali.

Dvojtýždňová izolácia celej rodiny namiesto pôvodnej 10-dňovej je nariadená pre šíriacu sa britskú mutáciu vírusu. Utlmiť by sa takto mal počet ochorení a tým pádom aj hospitalizácií.

Prechod cez hranice sa však o niečo skomplikuje. Pravidlá sa rôznia aj podľa toho, odkiaľ sa vraciame. Ak sme boli výlučne v krajinách Európskej únie alebo vo Švajčiarsku, Lichtenštajnsku, Nórsku a na Islande, môžeme sa vrátiť s negatívnym PCR testom, nie starším ako 72 hodín a karanténe sa vyhneme.

V prípade Rakúska a Česka postačia aj antigénové testy.

Ak však test nemáme, nutné je začať 14-dňovú domácu izoláciu. Na test pôjdete nie na piaty, ale až na ôsmy deň.

„Je potrebné, aby ste sa zaregistrovali na stránke korona.gov.sk a následne zostali v domácej izolácii," zdôrazňuje Martin Klus.

Ak budete mať na ôsmy deň test negatívny, izolácia sa vám končí. Deti do 10 rokov nemusia byť testované, izolácia sa im končí spoločne s členmi domácnosti.

Iné pravidlá platia, ak ste navštívili aj krajinu mimo únie. V tom prípade vám negatívny test bude nanič. Karanténa vás doma neminie. Minimálne na tých 8 dní.

„Tu nie je možné ukončiť izoláciu bez testovania a rovnako nie je možné predísť domácej izolácii predložením negatívneho testu," hovorí Dáša Račková, hovorkyňa ÚVZ SR.

„Ak niekto ide na dovolenku, či už do Dubaja, na Maledivy alebo do Zanzibaru, tak musí počítať s tým, že sa mu dovolenka predĺži o niekoľko dní," dodáva Martin Klus.

No a pribúdať bude takých, ktorí majú výnimku pre to, že už sú zaočkovaní. Musí to však byť očkovanie obidvomi dávkami a očakáva sa, že tá druhá dávka by mala byť minimálne dva týždne dozadu.

Ďalším prípadom sú ľudia po prekonaní covidu. Ak majú potvrdenie, že vírus mali počas posledných troch mesiacov, bez nutnosti testovania či izolácie sa môžu vrátiť len z krajín Európskej únie, Lichtenštajnska, Nórska, Islandu a Švajčiarska.

Podobne sa predlžuje karanténa aj v prípade, že budete v úzkom kontakte s pozitívne testovanou osobou. Musíte zostať doma a najskôr na ôsmy deň vám urobia PCR test. Avšak treba zdôrazniť, že ak bude aj výsledok tohto testu negatívny, z karantény vás to nevyslobodí. Nemôžete ísť do práce ani nikam von. Štrnásťdňovú izoláciu musíte dokončiť.

A opäť ešte vysvetlenie pre prekonaných. Ak ste už Covid mali, no patríte medzi úzke kontakty novoinfikovaného človeka, izolácia sa vás netýka.

Predĺženie karantény z 10 na 14 dní začne platiť až od pondelka. Ak teda ste aktuálne v karanténe alebo vám pozitivitu zistia do konca tohto týždňa, riadite sa podľa starých pravidiel.

Pozrite si aj reportáž Ľubky Janíkovej.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.