V pravidlách, ktorými sa budeme riadiť v najbližších dňoch, sme našli dve nezrovnalosti

Týkajú sa knižníc a cestovania MHD.

Vláda s ťažkosťami na poslednú chvíľu prijala v piatok večer pravidlá pre fungovanie v najbližších dňoch. V sobotu vyšli v zbierke zákonov. Sú zložité, pribudli niektoré novinky a výnimky. Otvárajú sa záhradkárstva a pohyb v prírode už bude možný aj mimo vlastného okresu, vo vlastnom dokonca bez testu.

Platí, že školy sa čiastočne otvárať budú, ale ani zďaleka nie všade, v mnohých regiónoch padne rozhodnutie až počas víkendu.

V čiernych regiónoch školy otvorené nebudú, v tých bordových, ako sa rozhodnú regionálne úrady verejného zdravotníctva.

SaS sa cez Facebook hlási k tomu, že presadili novú výnimku pre záhradkárstva. Tie sa otvoria už od pondelka. Za ľudí zase mali podmienku pre prechádzky v prírode v rámci svojho okresu bez testu. Podarilo sa.

Prečítajte si tiež:

Novinkou je aj možnosť cestovať za prírodou do iného okresu s testom nie starším ako 7 dní, pričom ho netreba do 15 a nad 65 rokov. Neplatí to len pre čierne okresy v štvrtom stupni varovania, ostatné možno kvôli prírode navštevovať.

Aktualizácia mapy bude každý týždeň.

Bez ohľadu na farby okresov sa ale podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího budú musieť raz týždenne testovať všetci ľudia dochádzajúci do práce hromadnou dopravou. Na papieri to ale nikde nie je. O hromadnej doprave sa v uznesení vlády nepíše nič.

„Viem o tom, je to skôr moje odporúčanie a moja prosba, aby do MHD nastupovali len ľudia s testom," priznal minister Marek Krajčí.

Vyznať sa v novinkách dá celkom zabrať. Slovensko je ako celok v čiernej fáze - podľa covid automatu napríklad nemôžu byť teda otvorené ani knižnice. Ale, v čerstvom uznesení im dali výnimku.

Covid automat to neumožňuje, ale tieto výnimky sa vláda rozhodla ponechať.

Všetky opatrenia platia na základe toho, že vláda predĺžila núdzový stav o ďalších 40 dní, aktuálne teda do 19. marca. Odobriť to ešte bude musieť parlament. Alternatívou k negatívnemu testu bude aj naďalej buď doklad o prekonaní ochorenia za posledné tri mesiace alebo ak ste aspoň 14 dní po zaočkovaní oboma dávkami vakcíny.

Toto je teda aktuálna mapa podľa okresov. Od farby, v akej sa nachádzate záleží aj to, kedy a aký starý test budete potrebovať na cestu do práce - ak nepracujete z domu, čo by ste povinne mali, ak to druh vašej práce umožňuje.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Čierne a bordové okresy budú potrebovať najčerstvejší test - nie starší ako 7 dní od tejto stredy (10.2.). Posunuli to z pondelka, aby si ho ľudia stihli dať spraviť.

Červeným okresom bude stačiť 14 dní starý test a to od budúceho pondelka 15. februára.

V ružovom - zatiaľ jedinom okrese - rovnako od budúceho pondelka stačí test nie starší ako 21 dní.

Viac v reportáži Martiny Törökovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti