Vláda v Česku nesprísnila opatrenia v boji proti koronavírusu

Tamojšia vláda v pondelok avizovala, že požiada Poslaneckú snemovňu o predĺženie núdzového stavu.

Česká vláda neprijala na svojom pondelňajšom zasadnutí nijaké ďalšie opatrenia v boji proti novému koronavírusu. Oznámili to jej predstavitelia na tlačovej konferencii, informuje portál ČT24.

„Prijímali sme skôr opatrenia, ktoré majú motivovať a pomôcť epidémiu zvládať," povedal po zasadnutí vládneho kabinetu vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček, pričom však zdôraznil, že je nutné predĺžiť núdzový stav.

Česká vláda v pondelok avizovala, že požiada Poslaneckú snemovňu o predĺženie núdzového stavu v spojitosti s pandémiou ochorenia COVID-19 o ďalších 30 dní - teda do 16. marca.

Vláda ČR zároveň v pondelok schválila návrh, v súlade s ktorým by ľudia v karanténe mohli dostávať okrem čiastočnej náhrady mzdy, akú už poberajú, aj bonus vo výške 370 korún (približne 14 eur) na deň.

Oznámila to na Twitteri ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová. Finančný bonus má podľa nej prispieť k tomu, aby ľudia karanténu podstupovali a tiež, aby nakazené osoby nahlasovali svoje kontakty.

Tento legislatívny návrh však ešte musí schváliť Poslanecká snemovňa i Senát a podpísať prezident. Príspevky by sa mali podľa neho vyplácať od marca do konca júna.

Vláda sa zaoberala aj návratom žiakov do škôl. Ako prví by sa mali vrátiť študenti maturitných ročníkov, uviedol Hamáček s tým, že školy by sa mohli začať otvárať začiatkom marca. Podmienkou je, aby zároveň fungoval systém testovania, dodal.

Minister zdravotníctva Jan Blatný zase uviedol, že ľudia by mali nosiť respirátory typu FFP2 na rizikových miestach, ako napríklad v obchodoch či v mestskej hromadnej doprave.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti