Izrael hlási významný pokrok v liečbe COVID-u. Nový liek má zatiaľ takmer 100-percentnú účinnosť

Prípravok sa inhaluje niekoľkokrát denne po 5 minút počas piatich dní.

Izraelskí vedci zrejme objavili veľký tromf proti koronavírusu. Prelomový liek má za sebou zatiaľ iba prvú fázu testovania, no nová metóda, na základe ktorej funguje, sa ukázala byť účinná.

Liek by mal zabrániť neprimeranej imunitnej reakcii, ktorá je najčastejšou príčinou úmrtia pacientov s vážnymi príznakmi ochorenia COVID-19. Informuje portál Times of Israel.

Už počas prvej fázy testovania v laboratóriu v Tel Avive liek ukázal pôsobivé výsledky. Počas niekoľkých dní sa vyliečilo 96 percent vážne chorých pacientov. Vedenie nemocnice oznámilo, že látku s názvom EXO-CD24 vyskúšalo 30 pacientov a 29 z nich sa vyliečilo do troch až piatich dní.

Súvisiace články: Lacný liek by mohol pomôcť covidovým pacientom. Ministerstvo vyzýva ľudí, aby ho zatiaľ nekupovali

Liek dokáže zabrániť vzniku takzvanej cytokinovej búrke, teda prehnanej imunitnej reakcie tela. Má podporiť zásobovanie pľúc bielkovinou CD24, s pomocou exosomov (membránových vačkov). Tie zabezpečujú komunikáciu medzi bunkami. Vývojom metódy sa vedci zaoberali niekoľko rokov a pomôcť by mala aj v boji proti iným druhom vírusov.

Prípravok sa inhaluje niekoľkokrát denne po 5 minút počas piatich dní. Účinnosť lieku je o to vyššia, že sa aplikuje priamo do centra cytokinovej búrky, ktorým sú pľúca. Dôležitým poznatkom pre vedcov bolo aj to, že po jeho podaní u pacientov nezaznamenali žiadne vedľajšie účinky.

Liek teraz čakajú ďalšie fázy testovania, vedenie nemocnice ho však už teraz považuje za prielomový.JERUZALEM/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Liek

Dôležité udalosti