Časť učiteľov si návrat do škôl podmienila vakcínou. Záujem je aj tam, kde to iní odmietajú

Prioritne by mali byť zaočkovaní vakcínou od firmy AstraZeneca.

Učitelia sú prioritou. Konkrétny očkovací plán dohadujú ministerstvá zdravotníctva a školstva. Riaditeľom zatiaľ informácie chýbajú, no niektorí pedagógovia si návrat do škôl podmienili práve vakcínou.

Školy by mali v najbližších dňoch až týždňoch očkovať svojich zamestnancov. V hre je čo najskorší návrat žiakov do lavíc.

Záujem o očkovanie je medzi učiteľmi veľký, dokonca aj v regiónoch, kde ostatné vekové kategórie záujem o vakcinácie príliš neprejavili.

Učitelia by mali byť prioritne zaočkovaní vakcínou od firmy AstraZeneca. Tá tento týždeň postupne prichádza na Slovensko, lenže mnohí pedagogickí pracovníci majú nad 55 rokov, a teda táto očkovacia látka sa im neodporúča.

Podľa rezortu zdravotníctva budú učiteľov starších ako 55 rokov očkovať ich vhodnou vakcínou. Otázkou je, či bude dostatok vakcín pre všetkých zamestnancov. Zatiaľ je isté, že to, čo príde už tento týždeň, vystačí pre učiteľov s už spomenutým vekovým ohraničením.

Počas uplynulého víkendu dorazilo prvých 21 600 dávok a ku koncu tohto týždňa dorazí ďalších 28 800 dávok vakcíny.

Postupne by sa najskôr mali otvoriť škôlky a prvý stupeň základných škôl. Následne, ako budú chodiť ďalšie dávky vakcín, sa vrátia do lavíc aj starší žiaci podľa epidemiologickej situácie v jednotlivých regiónoch.

Viac v reportáži Miroslavy Ondrejčíkovej.

Vybraných učiteľov začnú očkovať 13. februára

Vybraných 40 000 učiteľov, ktorí budú zabezpečovať prezenčnú výučbu na školách, začnú očkovať od soboty 13. februára.

Očkovania sa budú realizovať v soboty a nedele v 12 očkovacích centrách v krajských mestách. Od 1. marca sa začne na Slovensku očkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca vo veľkých očkovacích centrách, ktoré sa majú spustiť.

V utorok to v rámci zhodnotenia epidemiologickej situácie na Slovensku oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Zoznam učiteľov, ktorí sa majú zaočkovať, má pripraviť ministerstvo školstva. Má ísť o učiteľov materských škôl, prvého stupňa základných škôl a posledných končiacich ročníkov stredných škôl. Rezort zdravotníctva podľa ministra následne pripraví vakcinačné centrá.

Kritickú infraštruktúru, ktorú je potrebné ešte zaočkovať, určia zoznamy ministerstva vnútra. Rezortu vnútra majú zoznamy nadefinovať jednotlivé ministerstvá a určia tiež prioritizáciu jednotlivých osôb na očkovanie, hovorí Krajčí.

Táto skupina ľudí sa bude očkovať v Nemocnici sv. Michala v Bratislave a Košiciach a v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku, priblížil minister.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Učitelia

Dôležité udalosti