V Aténach a okolí od štvrtka zavedú prísny lockdown

Reflex - v pondelok, 11. januára, o 17.25!
Zdroj: TASR/AP Photo/Yorgos Karahalis

Minister zdravotníctva varoval, že Grécko čelí tretej vlne koronavírusovej pandémie

V gréckom v hlavnom meste Atény a jeho okolí bude od štvrtka platiť prísny lockdown, počas ktorého budú zatvorené školy a otvorené zostanú len obchody ponúkajúce nevyhnutný tovar. Vyhlásenie gréckeho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa v utorok citovala agentúra AFP.

Opatrenia podľa premiéra potrvajú minimálne do konca februára. Mitsotakis poukázal na rastúci počet infikovaných a hospitalizácií v regióne Atika, v ktorom sa nachádza aj hlavné mesto. Obáva sa však aj rozšírenia nových variantov koronavírusu.

Materské, základné a stredné školy, ktoré pred dvoma týždňami otvorili prvýkrát po dvoch mesiacoch, tak budú musieť opäť prerušiť prezenčnú výučbu. Zatvoria sa aj kostoly a všetky obchody okrem lekární, supermarketov, pekární a čerpacích staníc, informovala štátna televízia ERT.

Minister zdravotníctva Vassilis Kikilias v utorok varoval, že Grécko čelí tretej vlne koronavírusovej pandémie. V širšej oblasti Atén je podľa Kikiliasa momentálne obsadených 71 percent lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti určených pre pacientov s koronavírusom.

Počet potvrdených prípadov v Grécku sa v utorok zvýšil o 1526, pričom až polovicu z nich zaznamenali v Aténach. V porovnaní s predvčerajšími 638 novými prípadmi ide o výrazný nárast, píše AFP.

Krajina od začiatku pandémie zaznamenala 6017 úmrtí spojených s ochorením COVID-19. Minimálne jednu dávku vakcíny proti novému koronavírusu dostalo v tejto 11 miliónovej krajine takmer 420.000 ľudí.

Grécko sa pripojilo k ďalším štátom EÚ, ktoré vakcínou proti koronavírusu od výrobcu AstraZeneca nebudú očkovať ľudí starších ako 65 rokov. Šéf úradu zodpovedného za zdravie verejnosti Marios Themistokleus v piatok toto rozhodnutie odôvodnil tak, že zatiaľ nie je dostatok vedeckých dôkazov o tom, či vakcína od britsko-švédskej spoločnosti je v súčasnosti účinná aj u starších ľudí. Themistokleus ale dodal, že toto hodnotenie sa môže zmeniť.

ATÉNY/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Grécko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.