Na Slovensko už prišli vakcíny, ktorými budú očkovať aj učiteľov

Nina (Karinka Qayumová)
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Vo štvrtok spustia formulár pre tých, ktorí sa chcú očkovať.

Očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19 od výrobcu AstraZeneca sú už na Slovensku. Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že od spoločnosti príde celkom 210-tisíc vakcín. Prvá dodávka je už distribučnom sklade lekárnickej akciovej spoločnosti Unipharma v Bojniciach.

Touto vakcínou zaočkujú proti koronavírusu učiteľov, ktorí majú menej ako 55 rokov. Krajčí v utorok (9. 2.) po pandemickej komisii potvrdil, že starších ako 55 rokov zaočkujú zdravotníci vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Nepedagogickí zamestnanci by sa zatiaľ očkovať nemali. Vakcínou AstraZeneca sa začne očkovanie od pondelka 1. marca vo veľkých očkovacích centrách, ktoré sa majú spustiť.

Vo štvrtok (11. 2.) sa spustí formulár pre učiteľov, ktorí sa chcú očkovať proti ochoreniu COVID-19, potvrdil minister školstva Branislav Gröhling.

Poznamenal, že medzi učiteľmi budú zisťovať záujem, pretože celú databázu použiť nemôžu, keďže nie všetci sa budú chcieť dať očkovať. Gröhling tvrdí, že v rámci prvej fázy, keď je k dispozícii 40-tisíc vakcín, nedokážu zaočkovať všetkých, takže sa bude fázovať.


Poznamenal, že nevidí dôvod na vylúčenie učiteľov napríklad zo súkromných materských škôl či nesieťových škôl. „Musíme počkať v rámci jednotlivých skupín, ako budú prichádzať vakcíny. Tento prvý víkend budeme očkovať učiteľov v krajských mestách, potom nasledujúci víkend učiteľov, ktorí sú v okolitých mestách," povedal minister.

Učitelia si vo formulári budú podľa slov ministra školstva musieť označiť, že sú učitelia. Následne bude rezort školstva verifikovať, že je to naozaj tak, a prihlásenému učiteľovi bude ponúknuté očkovacie centrum, ktoré je najbližšie k miestu jeho pôsobiska, spolu s termínom očkovania.

Minister nevie povedať, kedy sa podarí zaočkovať všetkých v školstve, ktorí budú mať o to záujem. Podľa interných diskusií, ktoré vedú s rezortom zdravotníctva, by to však chceli stihnúť do konca školského roka 2020/2021. Rovnako poznamenal, že v rezorte školstva pripravujú aj kampaň k očkovaniu.


Vybraných 40-tisíc učiteľov, ktorí budú zabezpečovať prezenčnú výučbu na školách, začnú očkovať od tejto soboty (13. 2.). Očkovania sa budú realizovať cez víkendy v 12 očkovacích centrách v krajský mestách.

Okrem vakcín od AstraZeneca doviezli na Slovensko 250-tisíc vakcín od spoločnosti Pfizer/BioNTech a niekoľko desiatok tisíc od Moderny.


BOJNICE/zg, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti