Bežne dostupný liek, ktorý spôsobil prielom v liečbe astmy, zaberá aj proti koronavírusu

Ilustračná snímka manželov.
Zdroj: Profimedia.sk

Účinky lieku sledovali počas 28 dní na vzorke 164 pacientov.

Bežne dostupný liek na astmu, ktorý kedysi spôsobil revolúciu v liečbe tohto ochorenia, zaberá aj proti koronavírusu. Ukázali to závery štúdie vedcov z Oxfordskej univerzity, ktorí experimentovali s liekom Pulmicort od firmy AstraZeneca. Zistili, že skracuje zotavovanie z ochorenia COVID-19 a znižuje riziko hospitalizácie, píše agentúra Reuters.

Účinky lieku sledovali počas 28 dní na vzorke 164 pacientov, ktorí inhalovali látku budezonid, predávanú pod názvom Pulmicort. Riziko hospitalizácie sa u nich v porovnaní s bežnou liečbou covidu-19 znížilo o 90 percent.

Vyskúšať tento liek vedcom napadlo, keď si všimli, že medzi pacientmi s ťažkým priebehom ochorenia bolo prekvapivo málo takých, ktorí už predtým trpeli chronickými ochoreniami dýchacích ciest a liečili sa kortikoidami.

Účinná látka budezonid patrí do skupiny liečiv nazývaných kortikosteroidy (druh hormónov), ktoré sa používajú na liečbu zápalu.

Pacientom, ktorí inhalovali budezonid, navyše horúčka ustúpila rýchlejšie a dlhodobé prejavy ochorenia pociťovali menej, ako tí, ktorých liečili klasickým spôsobom.

Podľa Mony Bafadhelovej, členky vedeckého tímu, je povzbudivé, že relatívne bezpečný, ľahko dostupný a dobre preskúmaný liek by mohol priniesť úľavu v situácii, keď sú nemocnice v mnohých krajinách preťažené.

CAMBRIDGE/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Liek

Dôležité udalosti