Srbsko očkuje najrýchlejšie na kontinete. Obyvatelia si vyberajú z pestrej palety vakcín

Za náskokom, ktorý si Srbsko vytvorilo pred zvyškom Európy, stojí stratégia srbskej vlády.

Srbsko zvláda vakcináciu proti koronavírusu najlepšie spomedzi krajín kontinentálnej Európy. V tejto balkánskej krajine už dostalo prvú dávku vakcíny 8 percent obyvateľstva. V rámci Európy je na tom s 15 percentami zaočkovaných lepšie iba Veľká Británia.

Vyplýva to z údajov portálu odborného časopisu Our World in Data, podľa ktorého už v 7-miliónovej krajine dostalo očkovaciu látku už 500-tisíc ľudí.

Napríklad také Nemecko je s 2,4 percentami zaočkovaného obyvateľstva na úrovni celoeurópskeho priemeru. V celosvetovom rebríčku Srbsku patrí 5. priečka za nedostihnuteľným Izraelom (prvú dávku dostalo už 67 % ľudí), Spojenými Arabskými emirátmi (46 %), Veľkou Britániou (20 %) a USA (13 %).

Vakcinácia proti covidu-19 na Slovensku

prvú dávkou dostalo 199 752 ľudí (4,44 % obyvateľstva)

druhú dávku dostalo 42 441 ľudí

Zdroj: korona.gov.sk

Za náskokom, ktorý si Srbsko vytvorilo pred zvyškom Európy, stojí stratégia srbskej vlády, ktorá sa nespoliehala iba na dodávky od európskych a amerických firiem.

Srbsko očkuje rovnako ako Slovensko a ďalšie štáty Európskej únie schválenou vakcínou od spoločností Pfizer/BioNtech, ale objednalo si a očkuje tiež v Európskej únii neregistrovanou čínskou vakcínou Sinopharm či ruskou očkovacou látkou Sputnik V. Srbi si môžu vybrať, ktorú očkovaciu látku si nechajú vpichnúť.

Nemecká televízna stanica MDR si všimla, že prozápadní politici v Srbsku si vybrali BioNTech/Pfizer, tí proruskí zasa Sputnik. Na otázku, za akú cenu Srbsko čínsku vakcínu kúpilo, prezident Aleksandar Vučič médiám odpovedal, že vyjednal „dobrú dohodu".

BELEHRAD/TASR, kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti