V Maďarsku už zaviedli preukaz o očkovaní proti koronavírusu

Pani Lucia.
Zdroj: TASR/AP

Dostanú ho aj tí, ktorí už ochorenie prekonali.

Maďarská vláda rozhodla o zavedení dokladu o ochrane pred nákazou novým druhom koronavírusu. Tento preukaz dostanú tí, ktorých už zaočkovali oboma dávkami vakcíny proti vírusu SARS-CoV-2, ako aj tí, ktorí majú potvrdené, že prekonali ochorenie COVID-19.

Podľa webovej stránky operačného štábu koronavirus.gov.hu to oznámil vo štvrtok v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

V preukaze bude uvedený dátum zaočkovania. V prípade prekonania covidu bude uvedený deň prepustenia z nemocnice. Ak dotyčný nebol hospitalizovaný, v doklade bude uvedený deň jeho prvého negatívneho PCR testu. Ak absolvoval iba jeden PCR test, obdobie potvrdenej ochrany sa začína desiatym dňom po vykonaní PCR testu s negatívnym výsledkom.

Ďalšou možnosťou je u ľudí, ktorí prekonali covidové ochorenie bez príznakov, nechať si na vlastné náklady urobiť krvný test. V tomto prípade má doklad platnosť štyri mesiace.

Vláda zatiaľ nerozhodla o tom, aké výhody bude mať držiteľ takéhoto preukazu, avšak je zrejmé, že prispeje k uľahčeniu zmierňovania protiepidemiologických opatrení.

Z jednej fľašky vakcíny od Pfizeru vytiahnu až sedem dávok. Nemci majú špeciálne ihly

Maďarsko prevzalo vakcíny AstraZeneca

Maďarsko prevzalo vo štvrtok 45 600 dávok očkovacích látok AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra MTI.

Doručenými vakcínami od firmy AstraZeneca zaočkujú 22 800 pacientov vo veku do 60 rokov trpiacich chronickými ochoreniami a tých, ktorí podstúpili transplantáciu orgánov.

Prvá zásielka vakcíny od konzorcia AstraZeneca/Oxford, ktorú povolila Európska únia a Maďarsko koncom januára, v množstve 40 800 dávok dorazila do Maďarska minulý piatok (5.2.). Do konca marca očakávajú v krajine ďalších niekoľko stotisíc dávok.

Počet zaočkovaných v Maďarsku dosiahol už 294 624, z nich 117 368 dostalo aj druhú dávku vakcíny. Aktuálnou bilanciou pandémie koronavírusu v Maďarsku je 381 875 nakazených a 13 444 úmrtí súvisiacich s covidom.

BUDAPEŠŤ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Preukaz

Dôležité udalosti