Žiadna vakcína, žiadna práca. Britské firmy môžu vyhodiť zamestnancov, ktorí odmietajú očkovanie

Záber z videa.
Zdroj: shutterstock/Mirza Kadic

Zástancom vynucovania vakcinácie nahráva aj precedens z obdobia po prvej vlne pandémie.

Vo Veľkej Británii sa rozprúdila debata o tom, či má zamestnávateľ právo vyžadovať od zamestnancov, aby sa nechali zaočkovať proti koronavírusu.

Zástancom povinného očkovania zamestnancov nahráva súčasná legislatíva. V prípade, že firmy budú postupovať podľa hesla „no jab, no job" (žiadna vakcína, žiadna práca), ich požiadavka bude v súlade so zákonom o bezpečnosti a ochrane zdravia, píše portál Daily Mail, podľa ktorého však problém nastane, keď niekoho pre odmietnutie očkovania vyhodia.

Vláda Borisa Johnsona nie je v otázke prístupu k firmám, ktoré si chcú očkovanie zamestnancov vynútiť, jednotná. Časť ministrov s týmto prístupom súhlasí a odvoláva sa na platné zákony, no nájdu sa aj takí, ktorí to považujú za diskrimináciu.

Zástancom vynucovania vakcinácie nahráva aj precedens z obdobia po prvej vlne pandémie, keď firmy vyhrali spory so zamestnancami, ktorých prepustili pre odmietanie karanténnych opatrení.

Expert na pracovné právo Nick Wilcox varuje, že vynútenie očkovanie môže byť problém. Svojim klientom odporúča, aby sa so zamestnancami radšej snažili dohodnúť. Firmám, ktoré by nemilosrdne rozdávali výpovede, by podľa neho následne čelili obvineniam z podpory diskriminácie.

Debata prebieha v čase, keď počet ľudí vo Veľkej Británii, ktorí dostali prvú dávku vakcíny, prekročil hranicu 12 miliónov. Počas víkendu sa očkovalo rýchlosťou takmer 1000 vakcín za minútu.

LONDÝN/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Výpovede

Dôležité udalosti