V košickej univerzitnej nemocnici pribúda počet pacientov s britskou mutáciou koronavírusu

Messi odchádza do šatne po červenej karte..jpg
Zdroj: TASR/AP

Vo zvolenskej nemocnici sú lôžka pre pacientov s covidom takmer plné

V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 pretrváva vážna situácia, od začiatku roka zaznamenáva len nárast počtu pacientov. K piatku je v nej hospitalizovaných 310 pacientov s ochorením COVID-19, obsadenosť vyčlenených lôžok je 91 percent. „V kritickom stave na umelej pľúcnej ventilácii máme 24 pacientov, ďalších 24 si vyžaduje neinvazívnu pľúcnu ventiláciu," uviedla pre TASR hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

„Situáciu určite ovplyvňuje britská mutácia koronavírusu, v našej nemocnici máme viac než 90 percent pacientov nakazených práve touto mutáciou, aj preto zaznamenávame čoraz viac prípadov, a takisto mladšie ročníky aj vážne chorých pacientov. Nie je výnimkou, že na umelej pľúcnej ventilácii sa ocitnú aj tridsiatnici a mali sme aj 26-ročnú pacientku," doplnila hovorkyňa.

V UNLP zvyšovali počet covidových lôžok, limitom sú však personálne kapacity, súčasný strop takýchto lôžok je 346. Od začiatku roka časť pacientov umiestňujú v okolitých nemocniciach, predovšetkým v nemocnici Košice-Šaca, v geriatrickom centre sv. Lukáša, v Nemocnici sv. Michala, ale aj v nemocniciach v Michalovciach či Trebišove. Už viac než týždeň vypomáhajú aj nemocnice v Prešove a v Spišskej Novej Vsi.

„Na porovnanie, kým v decembri sme prijali 467 pacientov pozitívnych na covid, v januári sme mali hospitalizovaných 899 covidových pacientov. Nie je výnimkou, že v infekčnej ambulancii denne vyšetria naši zdravotníci aj 90 pacientov. Takisto stúpa počet úmrtí, kým v decembri sme v našej covidovej nemocnici na Rastislavovej ulici mali celkovo 103 úmrtí, v januári to bolo 207," uviedla Krišková.

UNLP je podľa nej pripravená vo vakcinačnom centre očkovať počas víkendu 1 000 učiteľov denne vakcínou od AstraZeneca podľa pokynov ministerstiev zdravotníctva a školstva.

Vo zvolenskej nemocici chýbajú aj zdravotníci

Situácia vo zvolenskej nemocnici je pre nový koronavírus kritická. Za posledné dni v tomto zaradení zaznamenali zvýšenie počtu pacientov s ochorením COVID-19 a riešili aj výpadok svojich zamestnancovm

Ako informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí nemocnica sa ocitla na hranici svojich možností. Celkovo má nemocnica k dispozícii 90 reprofilizovaných lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19.

„V piatok evidujeme 72 hospitalizovaných pacientov s novým koronavírusom na štandardných lôžkach, siedmi si vyžadujú pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu a 14 sú s podozrením na ochorenie," uviedla riaditeľka nemocnice Ľudmila Veselá s tým, že v súčasnosti majú výpadok 75 zamestnancov. „Z nich 48 má nový koronavírus a ďalší traja sú v karanténe," zhrnula a dodala, že ďalší pre zatvorené školy opatrujú deti.

„Snažíme sa však udržať chod nemocnice, vyskladať služby v rámci všetkých fungujúcich oddelení, ako aj vakcinačného centra a mobilného odberového miesta," poznamenala riaditeľka. Všetkých pacientov, ktorí do nemocnice prichádzajú, prosí o trpezlivosť, disciplínu a pochopenie.

V tomto zdravotníckom zariadení aj naďalej platia prísne protiepidemiologické opatrenia a zákaz návštev. „Po splnení podmienok je možná prítomnosť otca pri pôrode. Nemocnica robí pre aktuálnu situáciu len urgentnú zdravotnú starostlivosť, plánované operácie sú odložené," ukončila Pavliková.


KOŠICE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti