Hlavným „semeniskom“ koronavírusu v strednej Európe je náš sused. Boj s pandémiou nezvláda

V Česku má v nedeľu skončiť núdzový stav a politici zatiaľ nevedia, čo ďalej.

Nemecké médiá píšu, že Česká republika boj s koronavírusom nezvláda už od leta. Nášho suseda označili za hlavné semenisko nákazy v strednej Európe, píše portál novinky.cz.

Nemecko považuje Česko za vysoko rizikovú krajinu aj pre extrémny výskyt mutácií koronavírusu. Od nedele zavádzajú na hraniciach kontroly a ešte viac sprísňujú podmienky pre cesty do Nemecka. Týka sa to najmä pendlerov, prekračovať hranice budú môcť zrejme iba pracovníci v kritickej infraštruktúre.

Situáciu komplikuje aj politický spor v Česku. V nedeľu sa má skončiť núdzový stav, ktorý zatiaľ nepredĺžili. Snemovňa to odmietla. Je teda možné, že množstvo platných nariadení sa zo dňa na deň skončí. Epidemiológ Roman Prymula varuje, že by to mohlo znamenať prudký nárast nakazených, uviedol portál tn.cz.

V Česku neschválili predĺženie núdzového stavu, minister zdravotníctva varuje pred zrútením systému

Dátový vedec Petr Ludwig predstavil aj katastrofický scenár, podľa ktorého môžu v ďalších týždňoch v krajine zomrieť desaťtisíce ľudí. Upozorňuje, že napríklad v okrese Cheb, ktorý je nákazou masívne zasiahnutý, zomieralo len nedávno štyri až päťkrát viac ľudí ako v ďalších regiónoch Česka.

Ak sa podľa Ludwiga nič zásadné nezmení, príde štvrtá vlna, ktorá prekoná v počte nakazených všetky predchádzajúce vlny. Väčšia nákazlivosť zmutovaného vírusu a neochota dodržiavať pravidlá spoločne vytvoria násobný efekt šírenia a dopadu. „Počet denných úmrtí by vzrástol k 200 až 300 pacientom," uviedol.

Zároveň budú kolabovať nemocnice a lekári budú nútení vyberať pacientom, ktorí majú ešte šancu na záchranu podľa veku a aktuálneho stavu. Okolité štáty zrejme uzatvoria svoje hranice a Česko zostane odrezané. Ludwig si je svojou prognózou istý na 80 až 90 percent.

Ako budú ďalej postupovať, keď poslanci odmietli predĺžiť núdzový stav, rieši v piatok vláda. Výsledky z rokovaní zatiaľ nie sú známe.

PRAHA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti