Vedci vyslovili šokujúcu prognózu: Ak nič neurobíme, budeme tu mať pandémiu každých päť rokov

Obrázok, ktorý vznikol v roku 1814, zobrazuje oslavy letného slnovratu v Stonehenge.
Zdroj: Shutterstock.com

Pandémiu koronavírusu sa navyše nedarí dostať pod kontrolu už vyše roka.

Odborníci z celého sveta sa zhodujú v názore, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že svet bude v budúcnosti čeliť ďalším pandémiám. Tie budú následkom takzvaných zoonotických chorôb, teda infekcií prenesených zo zvierat na ľudí.

Podľa výskumov je jedna tretina až jedna polovica všetkých infekčných ochorení človeka zoonotického pôvodu. Približne 75 % nových ochorení, ktoré v priebehu posledných 10 rokov postihujú človeka, pochádza zo zvierat alebo z produktov živočíšneho pôvodu.

Vedci sa obávajú, že ďalšia pandémia s predbežným názvom „X" môže byť ešte horšia, ako nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Navyše, ak neurobíme preventívne opatrenia, pandémie môžu postihovať svet každých päť rokov, uviedol The Mirror.

Niektorí vedci tvrdia, že ďalšia pandémia je už za rohom, zatiaľ čo my ešte bojujeme s koronavírusom. Epidemiológ Mark Woolhouse z Univerzity v Edinburghu prezradil, že ešte v roku 2017 požiadal spolu so svojimi kolegami organizáciu WHO o zaradenie choroby „X" do zoznamu prioritných chorôb.

Hlavným „semeniskom“ koronavírusu v strednej Európe je náš sused. Boj s pandémiou nezvláda

K týmto tvrdeniam sa prikláňa aj enviromentálny spisovateľ John Vidal, ktorý pracuje na  publikácii o nových ochoreniach, ktoré vznikajú v prírode. Uviedol, že vlády musia čeliť aj najčiernejšiemu scenáru nového ochorenia alebo smrteľnejšieho kmeňa už existujúcej choroby, ktorá by bola nákazlivá ako osýpky a smrteľná ako ebola.

Profesor Jean-Jacques Muyembe Tamfum je lekár, ktorý pomohol s identifikáciou eboly, ktorá postihla africké štáty. Pripája sa k vedcom, ktorí upozorňujú na nebezpečenstvo nových chorôb. „Nachádzame sa vo svete, v ktorom budú vznikať nové patogény. To predstavuje hrozbu pre ľudstvo," uviedol.

V súčasnosti sa novým koronavírusom nakazilo viac ako 108 miliónov ľudí na celom svete. Pandémia si vyžiadala vyše 2,3 milióna životov.

LONDÝN/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti