Po prekonaní covidu by mohla stačiť jedna dávka vakcíny, zistili izraelskí vedci

Juraj Blanár a Boris Kollár v Na telo.
Zdroj: TASR/AP

Telo si vytvorí dostatočnú imunitu.

Izrael je krajina, kde zaočkovali najväčšie percento svojej populácie na svete. Izraelskí vedci tak majú možnosť pozorovať účinky vakcíny tak, ako nikde inde. Najnovšie prišli s tvrdením, že ľuďom, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, by mohla stačiť iba jedna dávka vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, uviedol The Jerusalem Post.

Vedci u týchto pacientov zistili už po prvom očkovaní dostatočne silnú imunitu. Keby sa toto prelomové zistenie potvrdilo aj pri ďalších aspoň tisíc ľuďoch, prinieslo by to svetu obrovské úspory.

„Toto zistenie môže krajinám pomôcť urobiť kvalifikované rozhodnutie ohľadom politiky očkovania," uviedol profesor Michael Edelstein z Azrieliho lekárskej fakulty Bar-Ilanovy univerzity. Výskumu sa zúčastnilo 514 dobrovoľníkov.

V Izraeli prekonalo koronavírus cez 700-tisíc ľudí. Obe dávky vakcíny dostalo už 2,2 milióna ľudí, čo je štvrtina obyvateľov krajiny.

Francúzsko ide rovnakou cestou

Francúzsky úrad verejného zdravotníctva v piatok odporučil, aby ľudia, ktorí už prekonali nákazu koronavírusom, boli očkovaní len jednou dávkou vakcíny. Informovala o tom agentúra AFP.

Francúzsky úrad sa vo svojom návrhu odvoláva na výsledky klinických testov, podľa ktorých je imunita, získaná po prekonaní covidu, porovnateľná s tou, akú človek získa po aplikácii jednej dávky vakcíny. Preto by podľa úradu mala v takýchto prípadoch stačiť jedna dávka očkovacej látky, ktorá by mala byť podaná v období tri až šesť mesiacov od prekonania choroby COVID-19.

Všetky tri vakcíny, ktoré doposiaľ Európska únia schválila na použitie vo svojich členských štátoch, sa podávajú vo forme dvoch dávok s odstupom niekoľkých týždňov. Konkrétne ide o vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech, firiem Moderna a AstraZeneca.

Jednodávkovú vakcínu v súčasnosti vyvíja firma Johnson & Johnson, na núdzové použitie ju však doteraz neschválili európske ani americké úrady.

Vedci vyslovili šokujúcu prognózu: Ak nič neurobíme, budeme tu mať pandémiu každých päť rokov

JERUZALEM/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti