Nové pravidlá od pondelka: Prečítajte si, aké opatrenia platia vo vašom okrese

Farby v niektorých okresoch sa zmenili.

Podľa COVID automatu platí pre celé Slovensko štvrtý stupeň varovania, keďže nám stále neklesajú počty hospitalizovaných ani pozitívne testovaných.

Niektoré opatrenia sa však vzťahujú na konkrétne okresy podľa toho, aká je v nich situácia. Konkrétne ide o to, či môžu byť v okrese otvorené školy, ako starý musí byť negatívny test pri ceste do zamestnania a či je povolená cesta do prírody aj v inom okrese.

Tieto pravidlá začnú podľa aktualizovaného covidového automatu platiť v jednotlivých okresoch od pondelka 15. februára.

Čierna farba (15 okresov)

Okresy: Partizánske, Dunajská Streda, Galanta, Snina, Nitra, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Hlohovec, Piešťany, Trnava a Žiar nad Hronom.

V týchto okresoch musia zostať zatvorené školy, do práce sa môže ísť iba s negatívnym testom nie starším ako sedem dní a je zakázaný vstup aj výstup z okresu. Prechádzať autom cez tieto okresy môžete, no nemali by ste v nich vystupovať s výnimkou natankovania pohonných hmôt.

Bordová farba (51 okresov)

Všetky ostatné okresy, ktoré nie sú v čiernej ani červenej farbe.

V treťom stupni varovania sa otvárajú školy iba na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Na cestu do práce potrebujete negatívny test nie starší ako sedem dní, s ktorým môžete cestovať aj do prírody v inom okrese.

Červená farba (13 okresov)

Okresy: Bardejov, Senec, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Poltár, Sabinov, Skalica, Gelnica, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník.

V tejto skupine okresov môžu byť školy otvorené, do práce potrebujete negatívny test nie starší ako 14 dní a ak chcete cestovať do prírody v inom okrese, potrebujete sedem dní starý test.

Všetky ostatné nariadenia zostávajú v platnosti po celom Slovensku tak ako doteraz. O tom, do akej farby sú zaradené okresy, sa rozhoduje vždy v utorok a nové pravidlá začínajú platiť od nasledujúceho pondelka.

Od pondelka 15. februára posilňuje polícia kontroly na hraniciach. Pri vstupe na naše územie je povinné dodržať izoláciu aj s členmi spoločnej domácnosti a najskôr na 8. deň izolácie absolvovať PCR test. V prípade negatívneho výsledku sa izolácia končí. Pri príchode z krajín EÚ, Islandu, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Veľkej Británie sa musia zaregistrovať na tejto stránke.

Pravidlá sa týkajú aj cestujúcich leteckou dopravou.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, ml

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti