Čipy vo vakcíne? Zisťovali sme, či sa naplnili obavy Mariana Kotlebu

Vedec vysvetlil, prečo ide o výmysel.

Sú vo vakcínach čipy? Takéto obavy z čipovania rozšíril ešte vlani šéf ĽSNS Marian Kotleba. Varoval, že Slovákov budú povinne očkovať neznámymi látkami. Odvtedy u nás zaočkovali cez 220-tisíc ľudí. Šéfa Kotlebovcov sme sa pýtali, či sa jeho obavy potvrdili.

„Štátnemu ústavu do dnešného dňa neboli hlásené žiadne podozrenia na implantáciu čipov po očkovaní," uviedla hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková.

Zašli sme aj za Lukášom Nagyom, ktorý sa integrovaným obvodom, ľudovo povedané čipom, venuje vyše desaťročie a na fakulte ich pomáha aj vyvíjať.

„Viete čo, pre mňa je to na úrovni vyjadrenia, že zem je plochá," začal Nagy.

Prvý problém sú rozmery. Výkonný čip je ľudským okom viditeľný. „Súčasné čipy, ktoré máme v telefónoch, v počítačoch, majú rozmery v centimetroch štvorcových, to by ste si v tej ampulke určite všimli," pokračuje vedec.

Druhý problém je nabíjanie. Čip bez batérie by dlho nefungoval. „V súčasnosti sú najlepšie solárne články, to ľudia najviac poznajú. Ale keď máte čip v tele, koľko slnka vám dopadne do toho čipu?" pýta sa Nagy.

Implantované čipy by sa mali podľa niektorých teórií ovládať cez 5G siete, lenže na to by bolo treba do tela zabudovať aj anténu. Vývoj takýchto technológií stojí desiatky miliónov dolárov, nehovoriac o výrobe. Vedec sa pýta, kto by čipovanie Slovákov zaplatil?

„Aby to dokázalo komunikovať a nedajbože riadiť ľudský mozog - to je technologický, fyzikálny aj technický nezmysel," uzatvára odborník.

A takých bolo na internete za posledný rok viac. Dezinformácie sa vždy točia okolo horúcich spravodajských tém a keď sa nenaplnia, jednoducho zapadnú prachom

Aktuálne sa najviac darí falošným príbehom o vedľajších účinkoch očkovania. Ministerstvo už muselo vyvracať viacero klamstiev a poloprávd.

A ako vníma šéf Kotlebovcov svoje vyjadrenia o vakcíne dnes? Naplnili sa jeho obavy o čipovaní? Pozrite si v reportáži Gabriely Kajtárovej:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.