Ešte nikdy nebolo tak zle ako teraz. Slovensku patrí smutné prvenstvo v počte úmrtí na COVID-19

Horskí záchranári počas zásahu v Západných Tatrách.
Zdroj: TV Markíza

Za posledný týždeň sme mali najviac úmrtí na počet obyvateľov. Hrozí, že budeme potrebovať medzinárodnú pomoc.

Ešte nikdy nebolo tak zle ako teraz. Slovensko sa vyšplhalo na vrchol rebríka v priemere úmrtí na Covid-19 a rastie aj počet ľudí na nemocničných lôžkach. Minister zdravotníctva dnes dokonca nevylúčil, že časom budeme potrebovať aj medzinárodnú pomoc.

Pandémia na Slovensku láme rekordy. Od začiatku roka chorobe podľahlo viac ľudí ako za celý minulý rok. Následky by sa už dali zrovnávať s úplným vyhladením miest ako Sládkovičovo, alebo Ilava. Krematóriá na juhu navyše nestíhajú spaľovať obete. A v prepočte na milión obyvateľov Slovensko za posledných 7 dní v počte úmrtí na Covid obsadilo prvé miesto na svete.

„Za to môže ten nový britský variant vírusu," tvrdí minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Na tento typ vírusu štandardný lockdown nezaberá," dodáva.

„My sme zaviedli lockdown, ale ako jedna z posledných krajín v Európe," oponuje Ivan Bošňák, analytik Dáta bez pátosu.

Epidemická situácia sa nezlepšuje už týždne. Nemocnice napriek tvrdému lockdownu hlásia ďalší nárast. Počet hospitalizovaných sa už šplhá k hranici 4 tisíc ľudí.

„Dnešným dňom sme preto presunuli letnú prax všetkých študentov, aby prišli pomáhať do nemocníc. Samozrejme sme pripravení, pokiaľ to bude potrebné, požiadať aj o pomoc Európsku úniu," pokračuje Marek Krajčí.

Vláda musí súčasne bojovať aj na ďalšom fronte. Policajné kontroly každý týždeň odhaľujú desiatky porušení karantény a narušitelia zákazu vychádzania sa už počítajú na tisícky.

Odborníci však stále dúfajú, že lockdown sa časom prejaví a dovtedy radia prísnejšie kontroly na hraniciach.

V kritickej situácii sme sa samozrejme pýtali, čo ide robiť vláda. Premiér do uzávierky odpoveď neposlal a na Facebooku sa namiesto toho opäť sťažoval na Richarda Sulíka, opozíciu či prezidentku. No a minister zdravotníctva len opakuje, že sa zvažujú rôzne scenáre a informovať budú až keď na to príde čas.

Viac v reportáži Viktora Serebryakova.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti