Slovensku sa nedarí pandémiu poraziť, patríme k najhorším na svete. Zuzana Čaputová to chce zmeniť

Nehoda na košickej Triede SNP.
Zdroj: TASR

Podľa Krajčího robíme všetko preto, aby sme situáciu zvládli.

Situácia nikdy nebolo taká zlá ako teraz. V prepočte na milión obyvateľov Slovensko za posledných sedem dní v počte úmrtí na COVID-19 obsadilo prvé miesto na svete. Nemocnice hlásia každý deň nový rekord v počte hospitalizovaných a krematóriá v niektorých regiónoch nestíhajú spaľovať mŕtvych.

Samosprávy už vláde odkázali, že končia s plošným testovaním a na ďalších kolách sa odmietajú podieľať. Premiér Igor Matovič cez Facebook odkazuje, že plošné testovanie má zmysel a funguje.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí zas argumentuje, že situáciu skomplikoval britský variant vírusu, a preto nám nezaberá ani lockdown. Odborníci ale oponujú, že lockdown sme zaviedli neskoro. Analytik Dáta bez pátosu a asistent poslanca SaS Ivan Bošňák dokonca dodáva, že sme ho zaviedli ako jedna z posledných krajín v Európe.

Súvisiaci obsah

„V prísnom lockdowne sa mali hýbať len niektorí. Hýbali sa skoro všetci. Priemysel, stavbári, doprava, nezbedníci, testovačky. Nemalo to byť, lebo NIE JE lockdown a ak to malo priniesť pokračujúci pokles, tak neprinieslo. Prinieslo to s odstupom 2-3 týždňov od začiatku skríningu 18. januára nulový pokles," vysvetľujú analytici z Dáta bez pátosu.

Má minister zdravotníctva plán? Zatiaľ chce počkať. „Momentálne tá situácia je taká, že musíme počkať ešte," povedal minister pre TV Markíza.

„Robíme všetko pre to, aby sme tú situáciu zvládali," hovorí Krajčí. Dodal, že nevylučuje ani pomoc od Európskej únie.

Do celej situácie zasiahla aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá si zavolala do paláca odborníkov a vedcov Borisa Klempu, Pavla Jarčušku, Alenu Koščálovú, Pavla Čekana, Richarda Kollára, Alexandru Bražinovú a Petra Visolajského.

Súvisiaci obsah

Chemik Čekan hovorí, že aj on je zvedavý na najnovšie poznatky jeho kolegov. Chce počuť názor lekárov z prvej línie na to, aký je stav v nemocniciach. Zaujímajú ho aj zistenia virológov, ktorí môžu hovoriť aj o iných variantoch koronavírusu.

BRATISLAVA/kk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti