Veľká Británia zaočkovala už štvrtinu obyvateľstva. Hlásia prvé pozitívne výsledky

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia

Počet nových nakazených aj počet úmrtí klesol o 30 percent.

Veľká Británia sa pustila do očkovania obyvateľstva proti koronavírusu medzi prvými krajinami sveta. V súčasnosti dostalo prvú dávku vakcíny už vyše 15,3 milióna obyvateľov, čo je v prepočte štvrtina populácie (v Británii žije okolo 66,65 milióna ľudí).

Vláda v očkovaní zvolila vlastnú stratégiu. Snažia sa prvou dávkou zaočkovať čo najviac ľudí a druhú dávku dostanú zaočkovaní až po 12 týždňoch. Odporúčané obdobie medzi prvou a druhou dávkou je pritom tri až štyri týždne. Touto stratégiou chcú dosiahnuť zaočkovanie väčšiny populácie do jesene 2021, uviedla Sky News.

Premiér Boris Johnson stanovil cieľ, že do 6. mája, teda v čase pred komunálnymi voľbami, dostane prvú dávky vakcíny až 32 miliónov ľudí v deviatich prioritných skupinách.

Izraelská štúdia ukázala 94-percentnú účinnosť vakcíny Pfizer/BioNTech

Britský denník Daily Mail zverejnil prvé pozitívne správy po úspešnej očkovacej kampani v krajine. Do dnešného dňa sa dalo zaočkovať vyše 15,3 milióna obyvateľov a prináša to aj prvé ovocie. Počet nových prípadov klesá a rovnako aj počet úmrtí. V oboch prípadoch zaznamenali až 30-percentný pokles oproti minulému týždňu.

V krajine od októbra minulého roka prvýkrát zaznamenali menej ako 10-tisíc nových prípadov za deň. Doteraz vo Veľkej Británii evidujú viac ako štyri milióny nakazených, 117-tisíc úmrtí a vyše dva milióny vyliečených pacientov.

Veľká Británia je v očkovaní už treťou najlepšou krajinou. V rebríčku stále vedie Izrael, a za ním Spojené arabské emiráty. Štvrtá priečka patrí Spojeným štátom americkým a piata Bahrajnu. V Európe má najviac zaočkovaných obyvateľov Srbsko a Malta, uvádza Our World In Data.

Britský premiér ale varuje, že zlepšenie situácie ešte neznamená aj uvoľnenie opatrení. Ľudia musia byť zatiaľ „trpezliví a optimistickí". V pondelok (15.2.) vyhlásil, že by chcel, aby bol súčasný lockdown posledný.

LONDÝN/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti