Respirátor FFP2 alebo KN95? Úrad verejného zdravotníctva dal jasné odporúčanie

Petra Polnišová
Zdroj: TASR/AP

O respirátory je v súčasnosti veľký záujem.

S príchodom britskej mutácie koronavírusu prišiel obrovský dopyt po respirátoroch. Vláda aj preto na typy FFP2 a FFP3 zaviedla nulovú DPH, ktorá bude platiť do konca apríla. Na trhu sa však objavili aj respirátory s označením KN95 alebo N95. Úrad verejného zdravotníctva teraz vysvetľuje, aký je medzi nimi rozdiel.

„Respirátory KN95 alebo N95 sú určené na ázijský/čínsky trh a mali by byť vyskúšané podľa čínskej normy GB/T 32610-2016. Ak majú byť uvedené ako osobné ochranné prostriedky na trh Európskej únie alebo Slovenska, musia byť posúdené podľa tunajších požiadaviek," píše úrad na sociálnej sieti.

Súvisiaci obsah

K „našim" respirátorom sa najviac približuje práve KN95, verejní zdravotníci však varujú, aby ho ľudia radšej nenosili.

„Respirátor KN95 by sa mal najviac približovať k filtračnej tvárovej polmaske triedy FFP2, avšak líšiť sa môže najmä svojím tvarom z dôvodu prispôsobeniu sa ázijskému typu tváre, z toho dôvodu v mnohých prípadoch v našich podmienkach nemusí správne priliehať, tým pádom môže dôjsť aj k zníženiu účinnosti a efektívnosti jeho nosenia," vysvetľuje ÚVZ.

Na najčastejšie otázky o respirátoroch odpovedá Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR (ÚNMS SR): JE...

Uverejnil používateľ Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Nedeľa 14. februára 2021

Podľa akého označenia zistíme, či môžeme respirátor viackrát použiť? Čo všetko sa kontroluje pri respirátoroch? Alebo vieme bežným okom rozoznať kvalitný respirátor? Odpovede na tieto otázky nájdete TU.

BRATISLAVA/mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti