Odborníci vypočítali, ako protesty proti opatreniam urýchľujú šírenie nákazy

Béla Bugár v Na telo plus.
Zdroj: Profimedia

Podľa nemeckých vedcov dve demonštrácie v roku 2020 môžu za približne 16 až 21-tisíc nakazených.

Pandémia koronavírusu sužuje svet už jeden rok. Situácia stále nie je pod kontrolou aj napriek vynájdeniu vakcín od rôznych farmaceutických spoločností. Ľudia sú unavení, zúfalí a určitá skupina sa búri. Vedci ale dokázali, že demonštrácie ľudí, ktorí protestujú proti pandemickým opatreniam a súčasne ich aj nedodržiavajú, môžu šírenie ochorenia COVID-19 výrazne urýchliť.

Podľa štúdie nemeckých vedcov dve jesenné demonštrácie môžu za približne 16 až 21-tisíc nakazených, uviedol portál ct24.ceskatelevize.cz. Epidemiológovia pred takýmito zhromaždeniami pravidelne varujú verejnosť, pretože mnoho ľudí na nich nemá rúška a nedodržiavajú žiadne odstupy. Odborníci teraz dokázali, že ich odporúčania sú oprávnené.

Autori štúdie analyzovali dopad dvoch veľkých zhromaždení, ktoré sa konali v novembri 2020 v Nemecku. Študovali oblasti, odkiaľ odišli desaťtisíce demonštrantov, ktorí mali namierené na protesty v Lipsku a v Berlíne. Demonštrácia v hlavnom meste bola jedna z najväčších v Európe. Zúčastnilo sa jej okolo 10-tisíc ľudí. Protest navyše prerástol do násilností, polícia dav rozohnala a niektorí výtržníci skončili v rukách polície.

Veľká Británia zaočkovala už štvrtinu obyvateľstva. Hlásia prvé pozitívne výsledky

Hlavné miesta, odkiaľ odchádzalo najviac demonštrantov, vedci vybrali na základe ponuky autobusových dopravcov, ktorí sa od leta 2020 špecializovali práve na prepravu protestujúcich. Ukázalo sa, že v týchto oblastiach došlo sedem dní po demonštráciách k výraznému nárastu nových nakazených. Tento dopad potom bolo možné sledovať až do Vianoc.

Vedci tvrdia, že keby sa demonštrácie neuskutočnili, bolo by možné zabrániť nakazeniu sa u 16 až 21-tisíc ľudí. Pri odhadovanej úmrtnosti okolo troch percent v Nemecku to znamená, že dôsledkom protestov zomrelo až 600 ľudí.

Táto analýza ako jedna z prvých v Európe popisuje riziko tej skupiny ľudí, ktorí nerešpektujú protiepidemiologické nariadenia a sú pri tom veľmi mobilní.

BERLÍN/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti