Čaputová kritizovala viaceré Matovičove kroky, hoci ho ani raz nespomenula

Podľa odborníkov a prezidentky už plošné testovanie nemá zmysel a je kontraproduktívne.

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v paláci odborníkov, s ktorými sa rozprávala o aktuálnej pandemickej situácii, ktorá je na Slovensku kritická a o jej možných riešeniach.

Pozvanie prezidentky prijali virológ Boris Klempa, infektológ Pavol Jarčuška, infektologička Alena Koščálová, biochemik Pavol Čekan, matematik Richard Kollár, epidemiologička Alexandra Bražinová a lekár Peter Visolajský.

Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým, ktorí prišli o svojich blízkych pre vírus SARS-CoV-2. Počet úmrtí už presiahol 6-tisíc. Prezidentka vyzvala, aby hlas a názory odborníkov boli vypočuté pri tvorbe opatrení. Vymenovala niekoľko základných krokov, ktoré podľa nej Slovensko musí najbližšie dni urobiť, inak sa situácia nebude zlepšovať.


Patrí medzi ne sekvenovanie pozitívnych vzoriek, čím sa identifikujú ďalšie mutácie vírusu, ktoré vykazujú vyššiu mieru infekčnosti aj úmrtnosti. Podľa Čaputovej musíme zvýšiť kapacitu PCR testovania a lepšie dohľadávať kontakty nakazených. Dodala, že antigénové testovanie bolo preceňované a v súčasnosti by sa malo už len aplikovať ako súčasť stratégie v boja proti pandémii. Plošné testovanie podľa Čaputovej zvyšuje mobilitu a ľudia majú pocit, že majú na sedem dní voľnosť a slobodu. To môže byť kontraproduktívne k striktnému lockdownu.

Vláda by podľa nej mala aktualizovať COVID automat, ktorý podľa nej nereflektuje súčasné problémy, ktorým čelíme.

„Zreflektovať aktuálnu situáciu je nevyhnutnosť. Ľudom treba dať signál, že aj vládni predstavitelia vnímajú, že situácia je kritická. Je potrebná zmena štýlu vládnutia. Akú podobu bude zmena mať, nechám na vládu," odpovedala Čaputová na otázku, či stále žiada od premiéra Igora Matoviča, aby odovzdal manažovanie koronakrízy niekomu inému.

Zároveň poďakovala každému, kto dodržiava opatrenia a povzbudila ľudí, aby v tom pokračovali, pretože lockdown zaberá, hoci menej ako v iných štátoch.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti