Britskí vedci odhalili ďalší variant covidu. Nesie v sebe brazílsku aj juhoafrickú mutáciu

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Odhalili už 33 jeho prípadov.

Britskí vedci identifikovali ďalší variant nového koronavírusu, ktorý obsahuje niekoľko znepokojujúcich mutácií. Píše o tom BBC.

Variant s označením B.1.525 sa javí ako obdoba juhoafrického variantu. Vedci z univerzity v Edinburghu ho odhalili v 33 prípadov vzoriek, ktoré odobrali ešte v decembri.

Mutáciu B.1.525 taktiež identifikovali aj v Dánsku, USA, v Austrálii či v Nigérii. Vedci momentálne pracujú na tom, aby zistili, aké veľké riziko variant predstavuje.

Kmeň s názvom B.1.525 zdieľa mutáciu E484K, ktorá sa nachádza v juhoafrickom aj brazílskom variante, vďaka čomu sa šíri rýchlejšie.

Virológ, profesor Jonathan Stoye pre The Guardian povedal, že nie je prekvapením to, že tento nový variant má v sebe niektoré už detekované mutácie.

„V momente, keď na tento vírus začnete vyvíjať selekčný tlak, sám začne selektovať veci, ktoré mu dodávajú schopnosť uniknúť imunitným reakciám. To sa zrejme deje v tomto prípade. Táto mutácia E484K sa javí v súčasnosti ako kľúčová, ktorá umožňuje vírusu uniknúť," vysvetlil.

LONDÝN/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mutácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.