Matematik Kollár: Sme v dátovom pekle. Ani nevieme, ako na tom sme

Voyo_MMA_KSW_58_Sobota_20_00_.mp4
Zdroj: TASR

Podľa matematika nevieme, aká je skutočná situácia v okresoch.

Matematik Richard Kollár po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou vyhlásil, že sme v dátovom pekle. „Budem sa vyjadrovať k číslam a dátam a budem odpovedať na jednu otázku, ktorú si často kladú médiá aj verejnosť: Ako na tom vlastne sme a čo sa momentálne deje v rámci pandémie na Slovensku. Odpoveď je jednoslovná: Nevieme. Skúsim zhrnúť, čo vlastne nevieme,“ vyhlásil Kollár.

Podľa neho nevieme, koľko ľudí prichádza do nemocníc ako noví pacienti a koľko ich odchádza. Nevieme posúdiť, čo spôsobuje nárast hospitalizácií a ani koľko ľudí v skutočnosti leží na umelej pľúcnej ventilácii, pretože čísla, ktoré zverejňuje štát, podľa neho nesedia.

Podľa Kollára nevieme ani to, koľko ľudí chodí na testovanie na základe indikácie a koľko ľudí je súčasťou skríningu. Nevieme tiež, koľko kontaktov dohľadali regionálne úrady verejného zdravotníctva.

„Nevieme, či je bezpečné ísť do obchodu, či cestovať MHD, nevieme, kde sa ľudia najviac nakazili. Nevieme, koľko ľudí prekračuje hraničné priechody a odkiaľ idú,“ dodal Kollár.

Vyhlásil, že nevieme ani na základe čoho je vyhodnotený zoznam okresov v COVID automate, pretože nevieme vypočítať reprodukčné číslo vírusu ani 7-dňovú incidenciu pozitívnych prípadov.

Výsledky z PCR testovania sú podľa neho evidované na základe trvalého pobytu testovaného človeka, no antigénové testovanie je evidované podľa miesta vykonania testu. Situácia v okresoch je preto podľa neho neprehľadná.

„Nevieme, či nás čaká to isté ako v Česku v Chebe, kde zomrelo štvrť percenta obyvateľov za posledných päť týždňov. Nevieme, či príde ďalšia vlna a či bude silnejšia,“ dodal Kollár.


BRATISLAVA/kk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti