B. Klempa: Juhoafrický variant nového koronavírusu môže byť na Slovensku

19 SK Polsko lyzuje.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: FOTO TASR - Pavel Neubauer

Nové varianty predstavujú podľa Klempu komplikáciu. Skonštatoval, že britská mutácia na Slovensku už prevláda. "

Juhoafrický variant nového koronavírusu už môže byť rozšírený na území Slovenska. V utorok to po stretnutí vedcov s prezidentkou Zuzanou Čaputovou uviedol virológ zo Slovenskej akadémie vied (SAV) Boris Klempa.

Povedal tiež, že medializovaný prípad muža z Nitry nebol pozitívny. "Nedokážem vylúčiť, že by na Slovensku nemohol byť," povedal s tým, že zmysel vidí, okrem iného, v sekvenovaní.

Nové varianty predstavujú podľa Klempu komplikáciu. Skonštatoval, že britská mutácia na Slovensku už prevláda. "Nie je pravda, že by sa v týchto dňoch šíril nejaký nový český alebo československý variant od nás smerom do sveta," uviedol s tým, že daný kmeň mohol prispieť k zhoršeniu na jeseň.

Upozornil, že juhoafrický a brazílsky variant nie sú len infekčnejšie, ale aj odolnejšie voči imunitnej odpovedi a vakcinácií. Rovnako existuje vyššia pravdepodobnosť opätovného nakazenia. "Preto je dôležité nerezignovať v snahe zabrániť šíreniu týchto nových variantov," apeloval. Potrebné je podľa neho preto striktne kontrolovať ľudí prichádzajúcich zo zahraničia a zaoberať sa identifikáciou nových typov vírusu.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Boris klempa

Dôležité udalosti