Nový výskum: Vakcínu proti koronavírusu začali v Británii testovať na deťoch od šesť rokov

Prekvapená Zuza (Kristína Vaculík)
Zdroj: NBCNews/Facebook

Cieľom je zistiť, akú účinnosť má vakcína AstraZeneca pri deťoch.

Oxfordská univerzita, ktorá spoločne s firmou AstraZeneca vyvinula účinnú vakcínu proti koronavírusu, spúšťa klinické skúšky na deťoch. Chcú tak posúdiť bezpečnosť a imunitnú reakciu u detí na vakcínu, uviedla agentúra Reuters.

Testy začali robiť v utorok (16.2.) na prvých dobrovoľníkoch. Výskumu sa zúčastnia deti od 6 do 17 rokov, malo by ich byť približne 300. Podľa univerzity dostane očkovaciu látku do 240 dobrovoľníkov a zvyšok kontrolnú, takzvanú placebo dávku. Pôjde o vakcínu proti meningitíde.

Vedci sa pre tento krok rozhodli hlavne z toho dôvodu, že mnohé deti trpia vážnejšími ochoreniami a vakcína by pre nich mohla byť prospešná. Vo všeobecnosti u väčšiny detí s ochorením COVID-19 nezaznamenali lekári vážny priebeh.


Testy na deťoch by mali pomôcť pri rozhodovaní, či v budúcnosti bude potrebné alebo nutné rozšíriť masové vakcinačné programy aj na deti v rámci snahy o bezpečnosť v školách.

Vakcínu proti koronavírusu testujú na deťoch aj iné farmaceutické spoločnosti, napríklad Pfizer či Moderna.

Jednou z dobrovoľníčok v Británii je aj 12-ročná Sylvia Hobson. Ako sama uviedla, bolo to jej rozhodnutie „aspoň trocha pomôcť". „Chcela som to urobiť, pretože tento vírus ničí životy všetkých a všetci to teraz majú ťažké. Takže by som chcela aspoň trocha pomôcť," zverejnil jej slová Daily Mail.

Jej otec James Hobson dodal, že hoci mal najskôr výhrady, presvedčili ho tisícky ľudí, u ktorých sa preukázala vakcína ako bezpečná a účinná. „Ako otec si myslím, že každý rodič má výhrady voči čomukoľvek, čo môže byť potenciálne nebezpečné pre vlastné dieťa. Sám som však prešiel klinickými skúškami a tiež sa preukázala bezpečnosť vakcíny na mnohých ďalších," prezradil.

Prvé testy absolvovala aj 16-ročná Tilda, ktorá uviedla, že „to bolo lepšie, ako si predstavovala". „Všetko bolo v poriadku. Bývam pomerne blízko, a keď som zistila, čo sa tu deje, povedala som si, že keď môžem pomôcť, tak prečo nie."

Vďaka týmto testom vedci zistia, či vyvolá vakcína podobnú alebo rovnakú imunitnú odpoveď ako pri dospelých.

Testovanie je úplne dobrovoľné a musia s tým súhlasiť aj rodičia, ktorí vyplnia za dieťa krátky dotazník.

LONDÝN/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.